Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 1335
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Opowiedziała o Annie Anhalt

Wtorek, 5 lipca 2022, 7:51
Aktualizacja: 11:57
Autor: red
Świebodzice: Opowiedziała o Annie Anhalt
Fot. UM Świebodzice
Członkowie Klubu Senior + II w Świebodzicach w piątek (1 lipca) gościli w swoich pięknych progach Panią Różę Stolarczyk, członkinię Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków.

Pani Róża opowiedziała tym razem historię, jaką mało kto zna, o Annie Emilli Anhalt-von Kothen-Pless (małżonki Jana Henryka VI Hochberga) żyjącej w latach 1770- 1830. Pierwsza księżna w rodzie Hochbergów, która swą dobrocią, skromnością i życzliwością zyskała przydomek "Dobrej Pani". Mieszkańcy darzyli ją wielkim szacunkiem za jej dobre serce i pomoc, jakiej im udzielała przez całe swoje życie. Wystarczy wspomnieć, że w kondukcie pogrzebowym z Zamku Książ do Kościoła p.w. Św. Mikołaja w Świebodzicach uczestniczyło około 5000 osób, które szły pieszo, a trumnę, na zmianę mężczyźni nieśli na barkach.

Do dziś zachował się jej jeden portret, a niewielkie epitafium znajduje się w kościele Św. Mikołaja oraz Dobra Pani unieśmiertelniona została w nazwie wieży Anny, która stoi na skraju Parku Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju.

Spotkanie obyło się w bardzo miłej atmosferze, a opowieści dodawał uroku przepiękny widok z klubu na Zamek Książ.
Bardzo dziękujemy za przybliżenie mieszkańcom kolejnej ciekawej historii, a już 14 lipca o godz. 18:00 zapraszamy wszystkich do Miejskiego Domu Kultury na kolejną prelekcję o Historii Świebodzic.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group