Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 1148
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Orszak Trzech Króli

Wtorek, 2 stycznia 2024, 7:20
Aktualizacja: 12:21
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Orszak Trzech Króli
Fot. organizatorzy
Zapraszamy na Orszak Trzech Króli.

6 stycznia Gmina Marcinowice tradycyjnie włącza się w organizację Orszaku Trzech Króli w Świdnicy. Orszak wyruszy o godz. 14:00 z Placu Św. Jana Pawła II i przejdzie do świdnickiego Rynku.

Do udziału w Orszaku zapraszamy: parafie, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, sołectwa, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, szkoły i przedszkola i wszystkich mieszkańców. Aby zaakcentować naszą obecność będziemy zaopatrzeni we flagi z herbem Gminy Marcinowice, a każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy śpiewnik i koronę.
Przyłączcie się do wspólnego świętowania!

Tematem głównym najbliższego Orszaku Trzech Króli są jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 „W jasełkach leży!” jest fragmentem XVII – wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek.

Jasełkami określa się widowiska opowiadające o Bożym Narodzeniu, a nazwa ta pochodzi od słowa „jasło”, oznaczającego paśnik dla zwierzyny w formie koryta z drabinkami, które współcześnie nazywamy żłobem.

24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii.

Wydarzenie to zostało zilustrowane kilkadziesiąt lat później przez wielkiego malarza Giotto di Bonde, który na obrazie „Żłóbek w Greccio” ukazał ustawiony obok ołtarza w świątyni, w towarzystwie zwierząt, kamienny żłób, przy którym klęczy Święty Franciszek wpatrując się w podnoszone na rękach Dzieciątko Jezus. Zwyczaj ilustrowania wydarzeń bożonarodzeniowych rozprzestrzenił się na cały świat, a cel, który przyświecał Franciszkowi jest realizowany również przez podążający do Stajenki Orszak Trzech Króli.

Pierwszy biograf Świętego Franciszka, Tomasz z Lelano, opisywał wydarzenie z Greccio w ten sposób: „Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki”. Podczas Orszaku Trzech Króli również przybywają rzesze „ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy”. Głosy kolęd rozchodzą się po miastach i miasteczkach, a radosna wieść o Bożym Narodzeniu odbija się echem w sercach setek tysięcy uczestników wydarzenia w całej Polsce i poza jej granicami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group