Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 916
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: OSiR zamienił się w spółkę

Czwartek, 26 września 2013, 10:45
Aktualizacja: 10:49
Autor: red.
Świebodzice: OSiR zamienił się w spółkę
Fot. OSiR Świebodzice
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach stał się spółką, której stuprocentowym właścicielem jest gmina Świebodzice. Tak, większością głosów, zdecydowali świebodziccy radni podczas sesji odbywającej się 23 września.

Zmiana na podmiot prawa handlowego oznacza - w skrócie - tyle, że ośrodek będzie mógł w pełni odliczać VAT za swoje usługi, gdyż w świetle obecnych przepisów, jako jednostka budżetowa, nie może być podatnikiem podatku VAT. Będzie miał także większe możliwości zwiększania swoich dochodów. Gmina z kolei będzie mogła odzyskiwać podatek za zrealizowane inwestycje sportowe.

Radni podjęli dwie uchwały: o likwidacji OSiR jako jednostki budżetowej oraz powołaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jedynym i pełnym udziałowcem jest Gmina Świebodzice.

W sesji wziął udział doradca podatkowy Robert Smoczyński, który na wstępie dokładnie wyjaśnił powody zmian.
W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku VAT - wyjaśniał. - Tymczasem świebodzicki OSiR ma właśnie taki status, więc zachodzi konieczność zmiany tej sytuacji. Optymalnym rozwiązaniem jest likwidacja takiej jednostki i powołanie spółki prawa handlowego. OSiR jako spółka będzie realizował te same czynności, ale będzie jednocześnie podatnikiem VAT - co oznacza, że od wszystkich fakturowanych usług spółka będzie mogła odliczyć ów podatek. To spowoduje przejrzystość rozliczeń, realizację zadań inwestycyjnych przy pełnym odliczeniu VAT a także możliwość zweryfikowania podatku VAT z przeszłości - innymi słowy umożliwi częściowe odzyskanie tego podatku za zadania, które zostały już wykonane.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz uzupełnił, że cały majątek OSiR będzie własnością gminy, a spółka OSiR będzie operatorem wykonującym swoje dotychczasowe usługi.

Wszystkie inwestycje, które będą wykonywane w związku z infrastrukturą sportową, gmina będzie mogła odliczyć w 100 %, czego obecnie nie możemy robić - zaznaczał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Uchwały poparło 13 radnych, 8 wstrzymało się od głosu.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group