Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Ostatni etap prac na żarowskim cmentarzu

Poniedziałek, 24 października 2016, 11:12
Autor: red
Żarów: Ostatni etap prac na żarowskim cmentarzu
Fot. UM Żarów
Nowe alejki cmentarne, remont schodów wejściowych do kaplicy i wnętrza obiektu, odrestaurowane ławy, wymienione lampy, odmalowane kolumny i drzwi wejściowe.

To tylko niektóre z prac, które jak do tej pory zrealizowane zostały na żarowskim cmentarzu.

Rozpoczął się kolejny etap inwestycji i w tej chwili trwa wymiana całego pokrycia dachowego na budynku kaplicy w Żarowie.
- Corocznie na cmentarzu w Żarowie realizowane są prace inwestycyjne, które zmieniają wizerunek tego miejsca. Obecnie ekipa remontowa pracuje przy remoncie dachu i zabytkowej kopuły. Prace najprawdopodobniej potrwają do połowy listopada i pochłoną blisko 150 tysięcy złotych. Zostaną sfinansowane ze środków własnych budżetu gminy Żarów - wyjaśnia Tomasz Kuska Inspektor ds. gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Murowaną z czerwonej cegły, neogotycką kaplicę na cmentarzu przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej w Żarowie wybudowano prawdopodobnie w latach 1911 - 1913. Tegoroczny remont dachu odsłonił skrywaną przez lata tajemnicę. - Podczas remontu pokrycia dachowego, na szczycie dachu znaleziono "kapsułę czasu", w postaci niewielkiej miedzianej tuby. Pochodzi z początków XX wieku. Na razie nie wiemy, co jest w środku. Czekamy na komisyjne otwarcie. Prawdopodobnie zawiera dokumenty mówiące o budowie kaplicy. Dokumenty będą zapewne napisane po niemiecku, bo wówczas Dolny Śląsk był prowincją niemiecką - mówi Bogdan Mucha archeolog z Żarowskiej Izby Historycznej.

Kaplica cmentarna w Żarowie to zabytkowy obiekt. Jej stan techniczny jest w coraz lepszym stanie, ze względu na inwestycje, które każdego roku są tutaj realizowane.

O tym, co skrywa "tajemnicza" tuba dowiemy się, kiedy zostanie ona otwarta podczas spotkania z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group