Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 950
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Oświata i przemysł w gminie Strzegom zgodnie kroczą w przyszłość

Poniedziałek, 17 marca 2014, 7:12
Autor: red.
Strzegom: Oświata i przemysł w gminie Strzegom zgodnie kroczą w przyszłość
Fot. UM Strzegom
Misternie wypieczone koguty, finezyjne kłosy zboża, precelkowy napis nazwy szkoły, pyszne ciasteczka, bułki i chleb, to tylko niektóre z zaprezentowanych możliwości młodych piekarzy podczas I Festynu Szkolnej Bułki w Zespole Szkół w Strzegomiu.

Na festyn zorganizowany w dniu 11 marca br. przybyło wielu znakomitych gości na czele z Burmistrzem Strzegomia Zbigniewem Suchytą. W programie spotkania zaprojektowano prezentację multimedialną, ukazującą możliwości nowej pracowni piekarskiej, przedstawiono finezyjne wypieki uczniów, zaprezentowano kabaretowe przedstawienie okolicznościowe w wykonaniu uczniów szkoły. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie pracowni i degustacja wypieków.

Dorota Sozańska – p.o. dyrektora ZS w Strzegomiu powitała serdecznie Sabinę Cebulę- etatowego członka Zarządu Powiatu Świdnickiego, burmistrza Strzegomia- Zbigniewa Suchytę, Iwonę Zabawę- Budziszyn- sekretarza gminy Strzegom, Mariolę Franko- HR Manager Aryzta, Stanisława Szelewę- dyrektora Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego ze Świdnicy oraz media, młodzież, nauczycieli Zespołu Szkół. Rynek pracy i potrzeby lokalnych przedsiębiorców stają się wyznacznikiem kierunków otwieranych w naszej szkole, zarówno w Technikum, jak i Zasadniczej Szkole Zawodowej - powiedziała. W swej wypowiedzi ukazała priorytety działań oświatowych szkoły, uwzględniających potrzeby lokalnego przemysłu. -To właśnie 4 lata temu, na wniosek pracodawców, przy współpracy Starostwa, Fundacji „Bazalt”, przedsiębiorców i szkoły otworzyliśmy Technikum Górnictwa Odkrywkowego. Stworzyliśmy nową pracownię. W ubiegłym roku podjęliśmy współpracę z przedsiębiorcami transportowymi, z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Transportu Drogowego, z firmą Cargo i te instytucje sprawują opiekę nad klasą mechanik pojazdów samochodowych w Zasadniczej Szkole Zawodowej. Dziś chcemy zaprezentować Państwu nasze „najmłodsze dziecko”, czyli klasę I- piekarz oraz nowoczesną pracownię, która właśnie jest tworzona. Dzięki Państwa wsparciu i pomocy, od tego roku mamy to piękne, zmodernizowane i bardzo potrzebne naszym uczniom miejsce. Serdeczne podziękowania popłynęły w stronę władz firmy FSB, które wspomogły szkołę finansując remont pracowni, a także przekazując nowy piec do wypieku pieczywa. Władzom Starostwa Powiatowego w Świdnicy podziękowano za sfinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia pracowni, zaś władzom samorządowym Strzegomia za nawiązanie współpracy z firmą FSB i współtworzenie kierunku.- Myślę, że te nasze wspólne działania okażą się dla wszystkich bardzo korzystne przede wszystkim dla rynku pracy, ale również dla naszych uczniów, którzy będą mogli kształcić się w dobrym miejscu, dobrze przygotowanym i wyposażonym - podkreśliła. Radość ze współpracy dyrekcji szkoły, FSB, Starostwa i władz samorządowych gminy oraz perspektywiczne patrzenie w przyszłość zdominowały wypowiedź burmistrza. - O Waszej klasie, Droga Młodzieży, mówi się także w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej, gdyż tam pokazuje się Strzegom jako przykład tego, że oświata idzie za przemysłem, że szkoła może współpracować z fabryką, że kształcimy własne kadry dla potrzeb lokalnego przemysłu - skomentował burmistrz. Nasze miasto jest często podawane za przykład bardzo dobrego, solidnego i perspektywicznego współdziałania przemysłu i oświaty.

Wyrazy uznania skierowała w stronę dyrekcji Sabina Cebula mówiąc: - Gratulacje dla pani dyrektor i pana dyrektora, za to, że są dobrymi obserwatorami, za to, że potrafią dla Was Droga Młodzieży znaleźć przyszłą pracę. Bo po to się kształcicie, żeby w przyszłości mieć określony zawód. Jeszcze raz gratuluję operatywności i pomysłu. FSB Piekarnia dostarczają pieczywo nie tylko na nasz rynek strzegomski, ale również na rynek całego świata. Jest to wielkie wsparcie dla naszego rynku pracy. W „strzegomskiej młodzieży jest dużo determinacji i wola współpracy”- jak zauważył Stanisław Szelewa. - Współpraca ze szkołą jest jednym z kluczowych obszarów, podejmowanych przez FSB Piekarnia i ta współpraca będzie się zacieśniać- dodała Mariola Franko. Podczas uroczystości uhonorowano zakład FSB Piekarnia Strzegom tytułem Przyjaciela Szkoły, który przekazano na ręce właśnie Marioli Franko. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień historycznych. Od lat 90’ w szkole istniało Liceum Zawodowe, w którym istniał kierunek kucharz, później zaś w Zasadniczej Szkole Zawodowej powstał - kucharz małej gastronomii. Przez ostatnie 2 lata pomieszczenie pracowni było wykorzystywane na potrzeby Środowiskowego Klubu Młodzieżowego, a od maja 2013 władze szkoły podjęły rozmowy z Piekarnią FSB. Udało się wypracować wspólne stanowisko szkoły i firmy w zakresie kształcenia uczniów w zawodzie piekarz. 1 września ubiegłego roku rozpoczęły się zajęcia dla 16 uczniów klasy I. - Młodzież uczy się bardzo praktycznych rzeczy.

Aktywnie pracują w grupach. Końcowym efektem pracy jest wypiek pieczywa w naszym nowoczesnym piecu - dodał Roman Ehlert, wicedyrektor szkoły. Dyrekcja szkoły skierowała podziękowania w stronę piekarni z gminy Strzegom i powiatu świdnickiego za umożliwienie zorganizowania edukacji zawodowej w ramach wycieczek przedmiotowych.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group