Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 1234
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Parowy ekspres

Wtorek, 2 listopada 2021, 11:34
Aktualizacja: 13:35
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Parowy ekspres
Fot. Muzeum Kolejnictwa
To była nie lada gratka nie tylko dla miłośników kolejarstwa. W sobotę 30 października mieszkańcy naszej gminy mogli podziwiać zabytkowy skład kolejowy. Parowy Express dotarł do Jaworzyny Śląskiej z czeskiego regionu pardubickiego. Przejazdy nim cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców polsko–czeskiego pogranicza.

Parowy Express to wspólny projekt Województwa Pardubickiego w Czechach, Muzeum Starych Maszyn w Žamberku oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Wydarzenie połączyło czeski region pardubicki z polskim województwem dolnośląskim.

Ekspres tworzyła lokomotywa 555.153 wraz ze składem zabytkowych wagonów. Lokomotywa ta to niemiecki parowóz wojenny – klasa 52 DR – maszyny, które po przejęciu po wojnie przez kolej czeską zostały oznaczone serią 555.
- Ta pierwsza podróż miała być symboliczna i jest częścią planu uruchomienia turystycznej linii kolejowej z muzeum kolejowego w Dolnej Lipce przy współpracy z Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku, muzeami należącymi do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz polskimi samorządami. Chcielibyśmy przygotować projekt do aplikacji w programie ze środków unijnych Interreg Czechy – Polska – informują przedstawiciele Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Polscy pasażerowie mieli okazję wsiąść do Parowego Expresu na stacji w Międzylesiu, skąd przez Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Dzierżoniów przejechali do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Tu podczas 80-minutowego postoju zwiedzili to największe kolejowe muzeum w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group