Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pełna sala

Sobota, 2 października 2021, 11:32
Aktualizacja: 13:33
Autor: red
Świebodzice: Pełna sala
Fot. UM Świebodzice
W czwartkowy wieczór, 30 września, sala Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach wypełniła się po brzegi mieszkańcami miasta.

O godzinie 18:00 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz autorką książek „Mała Norymberga” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła”. Uczestnikami byli m.in. Tobiasz Wysoczański - Zastępca Burmistrza Miasta Świebodzice, Radni Rady Miejskiej: Ewa Dziwosz, Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz i Zdzisław Pantal, Przedstawicielka ds. Kobiet Justyna Gąsior, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Woźniak, Koordynator Klubu Senior + Agata Koperska, była Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Małgorzata Grudzińska, miłośnicy historii naszego miasta Róża Stolarczyk i Patryk Szczerba oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.

Spotkanie poprowadziła p.o. Dyrektora MBP Beata Wiciak, która serdecznie wszystkich powitała i podziękowała za tak liczne przybycie.

Podczas spotkania można było posłuchać o wątpliwościach, jakie targały autorką książek tuż przed ich wydaniem, dlaczego tak ważne jest ocalenie historii więźniarek Gross-Rosen przed zapomnieniem oraz kim jest Halina, o którą najrzadziej pytają czytelnicy i dlaczego tak się dzieje.

Wydarzenie było przepełnione emocjami zarówno po stronie autorki, jak i uczestników. Była radość, nadzieja, wzruszenie, bezsilność i obawa, aby w tym przypadku historia nigdy się nie powtórzyła. Dzięki książce Agnieszki Dobkiewicz jej bohaterki: Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina, młode dziewczyny, którym wojna odebrała wszystko oprócz woli walki i nadziei, stały się realne. Ożyły w świadomości czytelników, przestały być jedynie punktem w statystyce wojennego okrucieństwa, zyskały twarz, uczucia i rodzinę. Za to autorka została nagrodzona przez czytelników gromkimi brawami. W serdecznych słowach wyrazy uznania przekazał w imieniu Burmistrza Miasta Pawła Ozgi i własnym Zastępca Burmistrza Tobiasz Wysoczański. Podziękował on za utrwalanie niełatwej historii naszego regionu i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Ogromne podziękowania dla Agnieszki Dobkiewicz za wspaniałe spotkanie przekazały również jego organizatorki p.o. Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Wiciak i Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Katarzyna Wożniak, wyrażając jednocześnie nadzieję na organizację kolejnych tego typu wydarzeń. Spotkanie trwało niemal dwie godziny, a autorka została po nim zasypana kwiatami i prośbami o autografy. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawe opowieści i życzymy dalszych sukcesów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group