Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pierwsze posiedzenie zespołu ds. rewitalizacji

Sobota, 20 lutego 2016, 6:50
Aktualizacja: 8:31
Autor: opr.red.
Świdnica: Pierwsze posiedzenie zespołu ds. rewitalizacji
Fot. użyczone
Ponad 117 tysięcy złotych to dotacja jaką otrzymała Świdnica na przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji.

W piątek, 19 lutego odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Prezydent Miasta Świdnicy, zespołu ds. rewitalizacji. Posiedzenie to zapoczątkowało proces omawiania problemów związanych z rewitalizacją w kontekście społecznym, gospodarczym i infrastrukturalnym.

W naradzie udział wzięli przedstawiciele instytucji kultury i edukacji, służb porządkowych, przedsiębiorcy, radni oraz reprezentanci stowarzyszeń. Obrady zainaugurowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska, która wraz ze swoimi zastępcami Markiem Suwalskim i Szymonem Chojnowskim nadzoruje proces konsultacji społecznych i prac związanych z powstaniem Gminnego Programu Rewitalizacji.

W czasie spotkania, które miało charakter warsztatowy, omawiano problemy społeczne jako fundamenty do opracowania GPR. Wymieniano uwagi i spostrzeżenia dotyczące negatywnych zjawisk występujących w mieście, które mogą rzutować na konkretne plany i projekty w zakresie rewitalizacji.

We wprowadzeniu do dyskusji prezydent Beata Moskal-Słaniewska mówiła: program rewitalizacji to pierwszy warunek, byśmy mogli sięgnąć po dofinansowanie z funduszy unijnych na konkretne realizacje. Trzeba pamiętać, że podstawowym założeniem rewitalizacji jest nie tylko prosta modernizacja czy remont obiektów, ale także, a może przede wszystkim, stworzenie nowych funkcji społecznych w danym obszarze miasta.

Podejmowane działania rewitalizacyjne służą zwykle poprawie wyglądu i funkcjonalności danego obszaru. Są to m.in.  modernizacje i remonty zabudowy, przestrzeni publicznych i podwórek, działania na rzecz aktywizacji społecznej mieszkańców oraz rozwijanie nowych form działalności gospodarczej, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Ważne jest również zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego oraz nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji.

Wyodrębnienie obszaru, w którym skupione są negatywne zjawiska społeczne, w szczególności takie jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym
i kulturalnym będzie podstawą do podjęcia kompleksowych działań rewitalizacyjnych, stanowiących treść Gminnego Programu Rewitalizacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group