Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: „PKS–em przez podwórka”

Środa, 24 października 2018, 9:12
Autor: red
Świebodzice: „PKS–em przez podwórka”
Fot. organizatorzy
Ogrody społeczne, streetworkerzy i wydarzenia kulturalne, np. imieniny ulicy – to działania zaplanowane przez samorząd Świebodzic w celu wzmocnienia procesu rewitalizacji. Będący do tej pory koncepcją – „Program Komunikacji Społecznej” (PKS) wchodzi w fazę realizacji.

Świebodzice aktywnie uczestniczą w pracach sieci Rewitalizacja w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM) – pilotażowego projektu ministerialnego, będącego jednym z podstawowych założeń rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W dniach 9-11 października w Pabianicach odbyło się spotkanie sieci, w którym poza przedstawicielami Świebodzic, udział wzięły pozostałe miasta uczestniczące w programie, zmagające się z wyzwaniem skutecznej rewitalizacji, m.in. Katowice, Gdynia, Malbork, Ostróda, Gryfino oraz eksperci i przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Korzystając z okazji Wydział Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju przygotował prezentację opisującą zaplanowane przez Urząd Miejski działania związane z rewitalizacją pn. „Program Komunikacji Społecznej” i pilotażowy projekt tego programu, „PKS-em przez podwórka”.

Podstawą programu jest diagnoza sytuacji społeczno-ekonomicznej Świebodzic, przeprowadzona na potrzeby Lokalnego Programu Rewitalizacji. W efekcie badania stwierdzono, ze na terenie miasta istnieją obszary szczególnie zagrożone marginalizacją i wykluczeniem, np. ul. Krasickiego, Graniczna czy Sienna. I właśnie na bazie tej wiedzy samorząd podjął działania

W ramach projektu, jeszcze w tym roku – na przełomie października i listopada, odbędzie się plenerowe spotkanie przedstawicieli samorządu i Lokalnego Partnerstwa PIM z mieszkańcami kamienicy przy ul. Siennej 5 – wytypowanej podczas konsultacji z ekspertami z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, jako modelowa lokalizacja do wdrożenia PKS. Celem spotkania będzie szczegółowe zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców tego obszaru miasta, a w konsekwencji wdrożenie dedykowanego planu działania, którego efektem ma być poprawa jakości życia (np. przez remont podwórka), aktywizacja zawodowa (streetworkerzy) i kulturalna (wydarzenia kulturalne).

Już w nadchodzącym tygodniu mieszkańcy kamienicy przy ul. Siennej 5 poznają datę spotkania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group