Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 997
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Platforma Obywatelska chce po wyborach być z dala od polityki

Wtorek, 26 października 2010, 7:21
Aktualizacja: Czwartek, 28 października 2010, 12:42
Autor: KO
Świdnica: Platforma Obywatelska chce po wyborach być z dala od polityki
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W zobowiązaniu wyborczym Platformy Obywatelskiej RP, które wczoraj zaprezentowano podczas konwencji, powtarza się jeden zwrot: „z dala od polityki”. I tak: „Zbudujemy parkingi w Świdnicy – z dala od polityki”, „Stawiamy na bezpieczną Świdnicę i bezpieczny Powiat – z dala od polityki”, „Skończymy ze złym stanem dróg – z dala od polityki”.

Jak to możliwe? Tłumaczył poseł Tomasz Smolarz: - Będziemy w tym dobrym gronie Platformersów rządzących na wszystkich szczeblach samorządów i w Sejmie – mówił parlamentarzysta z Dzierżoniowa. - Dzięki współdziałaniu będziemy potrafili to robić z dala od polityki.

Europoseł Jacek Protasiewicz gorąco zachęcał do oddania głosu na Zbigniewa Szczygła w wyborach prezydenckich w mieście. - W Świdnicy od dwóch kadencji rządzi człowiek niezwiązany z Platformą Obywatelską, rywalizujący z PO, a Świdnicy dzięki Zbyszkowi Szczygłowi udaje się udanie pozyskiwać środki unijne – mówił ze sceny klubu Bolko europarlamentarzysta. - Każdy polityk, każdy samorządowiec, piastujący swoje stanowisko dłużej niż dwie kadencje, wypala się. Brakuje pomysłów, tworzą się układy, układziki.

Swoje przemówienie Jacek Protasiewicz zakończył bezpośrednim zwrotem do urzędującego włodarza Świdnicy. - Dwie kadencje wystarczą panie prezydencie Murdzek! - powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego.

Głos zabrał prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski. - Ja bardzo chciałbym, żeby kontakty między Świdnicą a Wałbrzychem były dobre – mówił wałbrzyski włodarz. - Niektórzy politycy robią wszystko, żeby te kontakty popsuć. Szczególnie jest taki jeden wicestarosta, który nie stara się, aby te kontakty się zacieśniały.

Dr Jerzy Tutaj przestrzegł świdniczan przed „planem Dutkiewicza”, który jego zdaniem zmierza do tego, żeby do Wrocławia szło 65 proc. środków unijnych na Dolnym Śląsku.

Sam kandydat na prezydenta Świdnicy oświadczył: - Nasze miasto może zostać stolicą regionu! - powiedział Zbigniew Szczygieł i przypomniał, że ludzie PO nie boją się sięgać po pomysły z ulicy. - Gdyby obecne władze słuchały mieszkańców, to nie mielibyśmy betonowych placów, a odrestaurowany Park Centralny.

Co zrobi więc Zbigniew Szczygieł, gdy zostanie włodarzem Świdnicy? Ożywi teatr i wybuduje centrum konferencyjno-wystawiennicze.

Na scenie klubu Bolko zaprezentowali się kandydaci na radnych. „Jedynki” z miejskich list przedstawiały kolejnych kandydatów. Te „jedynki” to Dariusz Czuczwara, Rafał Ząbczyk, Krzysztof Grudziński i Krzysztof Świokło.

Zaprezentowano też kandydatów na włodarzy gmin: Strzegom, Świebodzice i Jaworzyna Śląska.

- Grzegorz: młody, wykształcony kandydat, najlepszy kandydat z tego miasta, który może reprezentować Platformę i który może wygrać – przedstawił Grzegorza Sulimę, kandydata na burmistrza Strzegomia, Lechoslaw Chruścielewski. Sam kandydat rozpoczął od słów: - Mam wielką tremę, pierwszy raz występuję przed tak wielkim audytorium – powiedział Sulima.

Kandydata na burmistrza Świebodzic przedstawił Tomasz Kurzawa. Piotr Federowicz nie mógł być na konwencji, bo pracuje do godz. 20. (konwencja rozpoczęła się o godz. 19.00).

Kandydatem na burmistrza Jaworzyny Śląskiej jest Andrzej Bytniewski. - Andrzej ukończył studia z zakresu zarządzania i może zarządzać gminą – powiedział przedstawiający go Krzysztof Sołtys.

Dlaczego nie zaprezentowano kandydatów na włodarzy gminy Świdnica, Marcinowic, Dobromierza i Żarowa? O to zapytaliśmy zaraz po konwencji przewodniczącego Roberta Jagłę. - W gminach wiejskich nie mamy swoich kandydatów, tam wchodzimy w koalicję – odpowiedział nam. - A w Żarowie kandydata wystawia klub Razem dla Żarowa, a nie Platforma.

Tymczasem kilka godzin wcześniej kandydat popieranego przez PO klubu Razem dla Żarowa spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu. Mając 2,15 alkoholu w organizmie wpadł fiatem punto do rowu na granicy swojego miasta. Więcej na ten temat: tutaj.

Na konwencji zaprezentował się też rockowy zespół Zakaz Wjazdu, którego gitarzysta – Piotr Krakowski – startuje z listy PO do rady miejskiej. Teksty piosenek napisała Anna Bielawska, radna miejska jeszcze dwa lata temu związana ze Wspólnotą Samorządową, a dziś startująca z ostatniego miejsca na liście PO do rady (o tych miejscach więcej jeszcze dziś na Świdniczce). Przedstawiono też kandydatów do rady powiatu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group