Piątek, 11 października
Imieniny: Aldony, Aleksandra
Czytających: 2438
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wierzbna: Po dożynkach w Wierzbnej

Wtorek, 10 września 2024, 15:21
Autor: red
Wierzbna: Po dożynkach w Wierzbnej
Fot. UM Żarów
Dożynki gminne, które w tym roku odbyły się w Wierzbnej były wspaniałym świętem polskiej tradycji, radości, tańca, pięknych ludowych strojów i dobrego tradycyjnego jedzenia. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Były tańce, występy, konkursy dożynkowe, przejazd ciągników, korowód dożynkowy, dużo warsztatów i oryginalnego rękodzieła.

Gospodarzami wydarzenia w tym roku byli mieszkańcy Wierzbnej oraz Bożanowa, a także pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie i Urzędu Miejskiego w Żarowie, którzy dołożyli wszelkich starań, aby impreza była udana. Do dożynek przygotowywaliśmy się kilka tygodni, a wykonane przez naszych mieszkańców dekoracje dożynkowe były wyjątkowe i wspaniałe. Mieszkańcy Bożanowa i Wierzbnej stanęli na wysokości zadania, przed ich domami powstały piękne dekoracje. Czuć było niepowtarzalną atmosferę i radość mieszkańców z zaszczytu zorganizowania Święta Plonów w ich miejscowości.

Rolnicze święto rozpoczęło się od mszy św. w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej, podczas której poświęcono tegoroczne plony i wieńce dożynkowe, przygotowane przez nasze sołectwa. Ulicami Wierzbnej przeszedł korowód dożynkowy, na czele którego kroczyli starostowie dożynkowi Karolina Brejnakowska oraz Mateusz Mach, oczywiście przy asyście Żarowskiej Orkiestry Dętej. Na boisku w Wierzbnej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, można było podziwiać piękne dożynkowe wieńce, które z wielkim zaangażowaniem wykonali nasi mieszkańcy. Nie zabrakło również symbolicznego podzielenia chleba, którego dokonali burmistrz Przemysław Sikora, w asyście naszych starostów dożynkowych Karoliny Brejnakowskiej i Mateusza Macha. Rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i działkowcom za plony, które codziennie znajdujemy na stołach, podziękował burmistrz Przemysław Sikora.

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika: święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dziękuję Wam drodzy rolnicy za chleb, którego cząstkę i Ja – zgodnie ze starą tradycją – otrzymałem. Życzę, aby naszego, polskiego chleba nigdy nikomu nie zabrakło, a jego podział był zawsze sprawiedliwy. Dziękuję z całego serca w imieniu swoim, jak i mieszkańców naszej gminy. Oby Wasza praca spotykała się na co dzień z wdzięcznością i szacunkiem na jaki zasługujecie – dziękował rolnikom burmistrz Przemysław Sikora.

Wspólnie ze starostami dożynkowymi burmistrz Przemysław Sikora poczęstował symbolicznym kawałkiem chleba obecnych na placu mieszkańców. Dzielenie dożynkowego chleba z mieszkańcami to tradycja dożynkowa. Chleb jest nie tylko symbolem dobrobytu i powodzenia, ale także wspólnoty i integracji. Na scenie zespół Krukowianie zaprezentował obrzęd dożynkowy, podkreślając jak trudna, ale jednocześnie ważna jest praca rolnika. Do tańca i wspólnej zabawy zachęcali gości także nasi artyści: zespół Kalina, Zumba, Julianki, dzieci z sołectwa Gołaszyce oraz Julia Sikoza.

Nie można zapominać o wspaniałościach kulinarnych, przygotowanych przez naszych mieszkańców. Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o nasze podniebienia, serwując pyszne, tradycyjne potrawy. Stoły uginały się pod ciężarem domowych smakołyków, które podbiły serca wszystkich uczestników. Dziękujemy Państwu za kulinarne rozkosze!

- Przygotowań było mnóstwo, ale wspólnymi siłami zorganizowaliśmy nasze dożynkowe stoisko. Dziś częstujemy pysznymi ciastami, zimnymi napojami, a naszym przysmakiem są pierogi gołaszyckie i oczywiście miód – mówiła sołtys Gołaszyc Jolanta Urbanik.

- Zapraszamy naszych gości na stoisko do sołectwa Mikoszowa. Przygotowaliśmy mnóstwo smakołyków. Częstujemy także pysznymi nalewkami własnoręcznej roboty, pierogami i gorącą zupą grochową. Na odwiedzających nasze stoisko czeka również specjalne miejsce, gdzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie – mówiła sołtys Mikoszowej Elżbieta Jaremko.

Gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych był Stanisław Karpiel-Bułecka, czyli Staszek z Gór, który oczarował i poderwał do tańca publiczność. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy razem w rytm jego najbardziej znanych hitów. To był wspaniały, góralski koncert.

Rozstrzygnęliśmy także dożynkowe konkursy:

-„Złota Makutra" – Kołaczowe wariacje" pierwsze miejsce zajęło MDP Wierzbna, drugie miejsce KGW "Łażanianki", a trzecie miejsce KGW Wierzbna
-Najpiękniejszy wieniec dożynkowy: I miejsce sołectwo BOŻANÓW, wszystkie pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia
-Najpiękniejsze stoisko dożynkowe: I miejsce sołectwo KALNO

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group