Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 616
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po raz 10 absolutorium na tak

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 14 czerwca 2012, 13:41
Aktualizacja: Piątek, 15 czerwca 2012, 12:01
Autor: red
Fot. użyczone
10. rok z rzędu Rada Gminy Świdnica jednogłośnie opowiedziała się w głosowaniu nad udzieleniem absolutorium wójtowi gminy Świdnica. Podczas sesji wójt gminy wręczyła także statuetki dla laureatów w konkursie o Laur Młodego Samorządowca.

Gratuluję Wam wiedzy i osiągniętych wyników. Edukacja samorządowa to jeden z pierwszych etapów poznania jak funkcjonuje samorząd, a zarazem przygotowaniem do pełnienia przez młodych ludzi ważnych funkcji na różnych szczeblach administracji samorządowej. Jestem przekonana, że na tej sali siedzą przyszli radni gminni, powiatowi, sejmiku województwa czy też wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. A zdobyta wiedza procentuje, o czym możemy się już dzisiaj przekonać, wręczając po raz trzecie statuetkę w kat. szkoły podstawowe drużynie SP w Witoszowie Dolnym. W kategorii gimnazjum – nagroda trafia w ręce Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. Drużyna tej placówki ma w swoim składzie obecną przewodniczącą Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica. Gratuluje Wam zdobytej wiedzy i składam podziękowanie Waszym opiekunom– mówiła wójt gminy T. Mazurek, wręczając nagrodzonym statuetki.

Głównym punktem obrad było głosowanie nad udzieleniem wójtowi gminy Świdnica absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Świdnica za 2011 rok.

Jesteśmy jedną z nielicznym gmin w powiecie świdnickim, której struktura dochodów własnych budżetu gminy stanowi 53%. Biorąc pod uwagę ilość zrealizowanych zadań zarówno inwestycyjnych, jak i bieżących należy stwierdzić, że priorytetem dla władz gminy były inwestycje, realizowane przy współudziale środków zewnętrznych. W roku 2011 aż 29% wydatków tj. 14,7 mln zł przeznaczono na gminne inwestycje, w tym: 7,5 mln zł na infrastrukturę wodno- kanalizacyjną, 2,4 mln na infrastrukturę drogową, 1,9 mln zł na infrastrukturę sportową, 0, 7 mln zł na budownictwo mieszkaniowe. Część wydatków inwestycyjnych, tj. 2,2 mln zł związana była z usuwaniem skutków powodzi na terenie gminy.

W 2011 roku środki pozyskane z zewnątrz na zadania bieżące umożliwiły realizację 4 dodatkowych programów oświatowych, tj., „Polsko-Czeskie ABC”, „Tu i tam przyjaciół mam”, „Nie masz haka na bystrzaka”, „Myślaczki” oraz dodatkowego programu systemowego w ramach działalności socjalnej gminy „Nie stój w miejscu bądź aktywny”- III edycja. Podsumowując należy podkreślić, iż realizacja budżetu Gminy Świdnica w 2011 roku w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy jakości oraz rozwój gminnej infrastruktury technicznej (m.in. zbudowano: wodociągi, kanalizację, drogi oraz uszczelniono kanalizację), powstania nowych obiektów sportowych, modernizacji obiektów kulturalno - oświatowych, poprawy estetyki wsi, natomiast zadania bieżące zrealizowane były terminowo, zadawalając mieszkańców naszej gminy. Zawarte w 2011 r. umowy na dofinansowanie zadań gminy (inwestycyjnych i bieżących) przewidują wpływy do budżetu środków zewnętrznych w latach następnych, co pozwoli na kontynuację już rozpoczętych zadań, zgodnie z założeniami przyjętymi w Strategii Rozwoju Gminy, w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gminy oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Świdnica. To nie znaczy, że nie mamy problemów. Bolączką wielu samorządów jest realizacja zadań zleconych bez dodatkowych środków, tj. melioracja urządzeń wodnych. Zadań przybywa, ale w ślad za tym nie idą finanse – mówiła w swoim wystąpieniu w sprawie realizacji budżetu za 2011 rok, wójt gminy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group