Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: PO: umorzyć podatek szpitalowi!

Czwartek, 7 października 2010, 13:33
Aktualizacja: 17:47
Autor: KO
Świdnica: PO: umorzyć podatek szpitalowi!
2. Wysokość stawek dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w latach 2003 – 2010 r. w mieście Świdnica.
Fot. UM Świdnica
Głównym punktem wczorajszej konferencji świdnickiej Platformy Obywatelskiej było umorzenie podatku od nieruchomości dla szpitala Latawiec. – Prezydent Świdnicy w ciągu trzech lat nie udzielił żadnej materialnej pomocy szpitalowi – grzmiał Tomasz Kurzawa. Poprosiliśmy o komentarz władze miasta. – Wyręczanie nieudolnych Narodowych Funduszy Zdrowia wiąże się nieuchronnie z mniejszymi nakładami np. na oświatę czy pomoc społeczną – stwierdził Waldemar Skórski, wiceprezydent Świdnicy.

Tymczasem Platforma twierdzi, że inne miasta umarzają podatki i wspierają swoje szpitale finansowo. - Szpital Latawiec w Świdnicy jest piękny i nowoczesny - mówi radny powiatowy Tomasz Kurzawa. - Trzeba w niego jednak systematycznie inwestować, by wyposażyć go w niezbędną aparaturę medyczną ratującą zdrowie i życie pacjentów. Prezydent Świdnicy w ciągu ostatnich trzech lat nie udzielił żadnej materialnej pomocy dla Latawca. Prezydent Świdnicy w ciągu ostatnich trzech lat nie raczył umorzyć podatku od nieruchomości, jaki jest zobowiązany zapłacić szpital.

Platforma przytacza dane z badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Świdnicy za rok 2009, które mówią, że zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości w Świdnicy wraz z odsetkami to:
* rok 2007: 565.011,80 PLN
* rok 2008: 632.176,80 PLN
* rok 2009: 696.008,80 PLN
RAZEM = 1.893.197,40 PLN
+ bieżące zaległości dot. roku 2010 minimum ok. 600 tys. PLN
RAZEM daje kwotę ponad 2 mln PLN

- Szpital od początku 2007 r. do końca września zapłacił do miasta fizycznie 1 195 552 zł. Reszta została rozłożona na raty tj. 687 767,80 zł na 36 rat – mówi Tomasz Kurzawa. A to rozkładanie na raty powoduje, że szpitalowi rosną odsetki od należności przeterminowanych.

Jeśliby miasto umorzyłoby ten podatek, szpital zyskałby środki na zakup niezbędnej aparatury. I tu Platforma wylicza konkretnie:
* aparat do znieczulenia ogólnego z respiratorem anestetycznym (ok. 120 000 zł),
* aparat ultrasonograficzny dostosowany do badań dzieci (ok. 200 000 zł),
* kilka niezbędnych respiratorów (ok. 100 000 zł każdy),
* mammograf uniwersalny z przystawką do stereotaksacji, ok. 1mln ( potrzebny w onkologii).

Beata Szczepankowska, prezes szczawieńskiego uzdrowiska, która szefuje grupie ekspertów PO zajmującej się ochroną zdrowia (o tych grupach czytaj: tutaj), omówiła umorzenia podatku i wsparcie rzeczowe innych samorządów dla innych szpitali. Szpital w Głogowie dostał od miasta umorzenie podatku od nieruchomości oraz pomoc przy zakupie sprzętu medycznego. Szpital w Zgorzelcu - umorzenie podatku od nieruchomości, pomoc przy zakupie sprzętu. Szpital w Bolesławcu - pomoc przy zakupie sprzętu. Szpital w Kłodzku, funkcjonuje w trzech miastach i tak: UM w Kłodzku - umorzenie podatku od nieruchomości w 50%, UM w Nowej Rudzie - umorzenie podatku od nieruchomości w 100%, UM w Dusznikach - umorzenie podatku od nieruchomości w 100%...

Co na to władze Świdnicy?

- Podstawą dobrego funkcjonowania służby zdrowia obok profesjonalnego personelu są oczywiście pieniądze. Za ich zabezpieczenie nie odpowiadają jednak samorządy. Wyręczanie nieudolnych Narodowych Funduszy Zdrowia wiąże się nieuchronnie z mniejszymi nakładami np. na oświatę czy pomoc społeczną – komentuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta miasta. - Świdnica od lat ma jeden z najniższych w regionie podatek od nieruchomości dla podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szpital „Latawiec” w ostatnich latach korzystał z możliwości rozłożenia podatku na raty oraz z ulg w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł.

Z Urzędu Miejskiego w Świdnicy otrzymaliśmy wysokość stawek w podatku od nieruchomości od budynków lub ich części w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w 2010 r. (zobacz: tutaj) oraz wysokość stawek dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w latach 2003 – 2010 r. w mieście Świdnica (zobacz: tutaj).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group