Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 875
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Pobiegli po raz trzeci

Czwartek, 5 marca 2020, 10:11
Autor: red
Żarów: Pobiegli  po raz trzeci
Fot. UM Żarów
Po raz trzeci Żarowianie przyłączyli się do ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tradycyjnie mieszkańcy, wśród których były całe rodziny, spotkali się w Parku Miejskim, aby wspólnie pokonać symboliczny dystans 1963 metrów, co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

Przed startem rozgrzewkę dla wszystkich uczestników poprowadziły Zuzanna Urbanik oraz Ewelina Blusiewicz.

Biegaczom rozdano pakiety startowe z pamiątkową koszulką, a na mecie medale z rąk burmistrza Leszka Michalaka, Tomasza Pietrzyka dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Sportu oraz Anny Suchodolskiej zastępcy dyrektora GCKiS w Żarowie, otrzymali wszyscy uczestnicy wydarzenia. Najbardziej dumni z medali byli najmłodsi biegacze, którym towarzyszyli uśmiechnięci rodzice i dziadkowie.

– Dziękujemy wszystkim biegaczom za udział w tym symbolicznym wydarzeniu. Dzisiejszy bieg zgromadził wielu amatorów aktywności fizycznej i bardzo nas cieszy tak duża frekwencja. Nie liczy się rywalizacja, a jedynie oddanie pamięci polskim bohaterom – mówił podczas otwarcia imprezy burmistrz Leszek Michalak.

Imprezie towarzyszyła wystawa „Żołnierze Wyklęci 1944-1963”, którą przygotowała Żarowska Izba Historyczna oraz Muzeum Sprzętu Militarnego Strzegom.

Na wszystkich biegaczy czekała ciepła herbatka i słodka przekąska. Wśród biegaczy rozlosowano także nagrody. Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Ideą projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group