Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 1373
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pochylą się nad podatkami

Piątek, 27 listopada 2020, 13:18
Autor: red
Świebodzice: Pochylą się nad podatkami
Fot. UM Świebodzice
Na sesji Rady Miejskiej Świebodzic w dniu 30 listopada poddane zostaną pod głosowanie projekty uchwał dotyczące ustalenia nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Aktualna stawka opłat za odpady selektywne obecnie wynosi 19,90 zł za jednego mieszkańca, a od przyszłego roku planowane jest, aby wynosiła 27,00 zł, co oznacza, że kwota zwiększy się o 7,10 zł. Z kolei kwota za odpady zbierane nieselektywne aktualnie wynosi 39,80 zł, od przyszłego roku w przypadku niewypełniania obowiązku selektywnego zbierania odpadów, opłata będzie wynosiła 54,00 zł. Kwota ta zwiększa się o 14,20 zł. Wzrost cen związany jest z kalkulacją kosztów funkcjonowania systemu. Zgodnie z art. 6r ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439) wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą pokrywać koszty funkcjonowania systemu, na które składają się: odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zakup pojemników na odpady, a także obsługa administracyjna tego systemu oraz koszt edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Przyjęcie nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma na celu zbilansowanie gminnego systemu i wynika bezpośrednio ze znaczącego wzrostu opłaty za składowanie odpadów, wzrostu ceny zagospodarowania poszczególnych frakcji odpadów, wzrostu minimalnego wynagrodzenia, skokowych różnic w cenach paliw i energii oraz kosztu dostosowania instalacji do nowych przepisów.

Wobec powyższego oraz z uwagi na wzrost kosztów przyjęcia do zagospodarowania poszczególnych frakcji: papieru, tworzyw sztucznych, odpadów zmieszanych, bioodpadów i odpadów wielkogabarytowych, zmiana ceny jest nieunikniona.

Pragniemy również zauważyć, że celem zbilansowania systemu gospodarki odpadami gminy sąsiednie dokonały już podwyżek stawki za odbiór odpadów komunalnych z początkiem roku 2020. Propozycja wprowadzenia podwyżki w ostatnim możliwym terminie nie powinna być odbierana jako brak zrozumienia dla aktualnej sytuacji ekonomicznej mieszkańców naszej gminy. Ponadto informujemy, że zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej proces zagospodarowania odpadami musi się bilansować. Dla porównania przedstawiamy wysokość opłat z innych gmin i miast.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group