Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 619
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Poczytaj mi Wrocław. Szekspirowska Noc Literatury i Jo Nesbø

Wtorek, 29 marca 2016, 15:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 20:38
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: Poczytaj mi Wrocław. Szekspirowska Noc Literatury i Jo Nesbø
Fot. użyczone
Znamy kolejne szczegóły programu weekendu 22–24 kwietnia 2016, inaugurującego kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

ednym z największych wydarzeń będzie czwarta już, specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu. Projekt ten, od wielu lat realizowany w różnych miastach Europy, prezentuje szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. Publiczne czytania w wykonaniu znanych osób, organizowane w niezwykłych lokalizacjach często nie kojarzonych z literaturą, pozwalają odbiorcom doświadczyć mocy prozatorskich opowieści w zupełnie nowy sposób. Dotychczasowe edycje były okazją do prezentacji różnorodnych stylistyk i światów literackich – w mistrzowskich interpretacjach wybitnych aktorów, pisarzy i postaci polskiej kultury.

Tegoroczna edycja wydarzenia będzie wyjątkowa z wielu względów. Organizowana w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO, zgromadzi w tym roku międzynarodową publiczność, a wszystkie czytane teksty wyświetlane będą także w języku angielskim. Niezwykłe będą także miejsca czytań – między innymi Muzeum Architektury we Wrocławiu w piętnastowiecznym zespole bernardyńskim czy poklasztorna sala Teatru Pieśni Kozła. Ale i na przykład Kamienica Rynek 25 – tu czytanie odbędzie się w przestrzeni wystawy Ukrajins’kyj Zriz w ramach Miesiąca Lwowskiego we Wrocławiu.

Wyjątkowy będzie także główny bohater tegorocznej edycji: William Szekspir. 23 kwietnia 2016 roku obchodzić będziemy czterechsetną rocznicę jego śmierci i w związku z tym – dołączając się tym samym do szerokiego spektrum wydarzeń szekspirowskich organizowanych na całym świecie – Europejska Noc Literatury będzie w całości poświęcona jego twórczości. Nieśmiertelne monologi, liryczne sonety i błyskotliwe dialogi przedstawione zostaną zgromadzonej publiczności w interpretacji znanych aktorów – znajdą się wśród nich Jan Nowicki, Tomasz Karolak, a także – po raz pierwszy – aktorskie duety, między innymi Maria Pakulnis z Januszem Chabiorem oraz Ewa Skibińska z Bartoszem Porczykiem. Po czytaniach zaprosimy na pojedynek didżejski Agnieszki Szydłowskiej i Michała Nogasia pod hasłem BOOK IS A DJ.

Czytelników wybierających się do Wrocławia na kwietniowy weekend ucieszy na pewno także informacja, że znamy już godzinę i miejsce spotkania z Jo Nesbø. Wybitny norweski autor kryminałów, który przyjeżdża do Wrocławia na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury i Wydawnictwa Dolnośląskiego, spotka się z czytelnikami 23 kwietnia o godz. 13.00 w Teatrze Capitol. Darmowe wejściówki na spotkanie rezerwować będzie można od 4 kwietnia, od godz. 12:00. Po spotkaniu, o godz. 14.30 autor będzie podpisywał swoje książki w lobby Teatru Capitol.

23 kwietnia 2016 Wrocław przejmie od koreańskiego Incheon przyznawany na rok tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, dołączając do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto. Zapraszamy zatem do książkowego centrum świata roku 2016.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group