Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Podsumowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi

Czwartek, 18 kwietnia 2013, 11:48
Aktualizacja: 11:49
Autor: red.
Gmina Świdnica: Podsumowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi
Fot. archiwum
Podczas XLIII sesji Rady Gminy Świdnica podsumowano współpracę z organizacjami pozarządowymi za 2012 rok. W ubiegłym roku dla NGO z budżetu gminy, w ramach dotacji przeznaczono kwotę 296.430,92.

Łączna wartość zrealizowanych projektów przez organizacje pozarządowe, działające na rzecz mieszkańców gminy opiewała na kwotę 790.305,57. W tym 53.524,65 stanowił wkład finansowy organizacji, 49.850,00 to wkład pozafinansowy (praca społeczna członków stowarzyszenia i wolontariuszy), a 390.500 uzyskano z innych źródeł publicznych.

Finansowe wsparcie organizacji pozarządowych odbywało się poprzez wspieranie realizacji zadań publicznych, po przeprowadzeniu otwartych konkursów ofert oraz na podstawie art. 19 a ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie tzw. małe granty.

Dzięki sprawnym działaniom i kompetentnej realizacji zadań przez organizację pozarządowe w 2012 r. na terenie gminy zaproponowano zajęcia zarówno z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, ochrony zdrowia, a także kultury fizycznej i sportu.

Wśród najciekawszych projektów znalazły się zadania:

„Internet dla Starsz@ka” projekt skierowany do osób w wieku 50 + z terenu gminy Świdnica, obejmujący realizacje warsztatów komputerowych, czyli wprowadzenie seniorów w świat internetu realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”. W trakcie zajęć Seniorzy poznawali podstawowe zagadnienia z obsługi komputera, korzystanie z edytorów tekstu, komunikatorów i zasad poszukiwania informacji w internecie. Wszyscy uczestnicy otrzymali również materiały edukacyjne –skrypty przydatnych informacji. Kurs zakończył się zakupieniem biletów w trybie on-line i wspólne wyjście do kina.

„Uczę się Ciebie Polsko” projekty realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy sosny.” Zadania projektowe objęły realizacje warsztatów zarówno dla dzieci jak i dorosłych, których celem było przekazanie uczestnikom wiedzy o patriotyzmie, poznanie lokalnej tradycji, budowanie więzi społecznej oraz pamięci i poczucia dumy z kraju. Uczestnicy warsztatów przygotowali 2 spektakle teatralne, wieczór poetycko- muzyczny, zwiedzili Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Panoramę Racławicką, a także zaprosili mieszkańców i gości na „Śniadanie Patriotyczne”.

Na wsparcie realizacji zadań gminy z zakresu kultury fizycznej i sportu w roku 2012 przeznaczono kwotę 209 432 zł. Zadanie w zakresie upowszechniania kultury fizycznej, sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy Świdnica realizuje Gminny Ludowy Klub Sportowy. Klub organizuje zajęcia sportowe w różnych dyscyplinach (m.in. piłka nożna, piłka siatkowa, piłka ręczna, tenis stołowy, lekkoatletyka, akrobatyka, wspinaczka na ściance wspinaczkowej). Zajęcia prowadzone są pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów, organizuje także liczne turnieje sportowe.

W 2012 roku zorganizowano także 2 spotkania z organizacjami pozarządowymi. Pierwsze spotkanie organizacji pozarządowych w Urzędzie Gminy Świdnica miało na celu wzajemne poznanie się „gminnych NGO-sów” oraz omówienie ich działalności statutowych i podejmowanych zadań. Kolejne było okazją do podsumowania osiągnięć za 2012 r. i omówienie planów na rok 2013. Ważnym punktem spotkania było też przedstawienie przybyłym na spotkanie gościom projektu na tworzenie i wsparcie spółdzielni socjalnych. Są one współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego celem ogólnym jest: aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zakładanie spółdzielni socjalnych.

Cele założone w Programie Współpracy Gminy Świdnica z Organizacjami Pozarządowymi zostały zrealizowane. Zauważono poprawę współpracy międzysektorowej pomiędzy sektorem pozarządowym a administracja publiczną oraz wzmocnienie potencjału sektora pozarządowego w gminie, będącego jednym z elementów rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W 2012 r. gmina Świdnica poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej współpracowała z organizacjami społecznymi w zakresie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. M.in. z Świdnickim Bankiem Żywności, Towarzystwem Pomocy Św. Brata Alberta, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Polskim Czerwonym Krzyżem, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej i Caritas Diecezji Świdnickiej.

W ramach statutowej działalności kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji współpracowano z klubami seniora, zespołami pieśni i tańca, zespołami śpiewaczymi oraz kołami gospodyń wiejskich. Realizowane zadania cieszą się zainteresowaniem organizacji i wpływają pozytywnie na rozwój kulturalny, społeczny i oświatowy mieszkańców gminy Świdnica.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group