Poniedziałek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 1034
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bolesławice: Podziękowali za plony

Poniedziałek, 29 sierpnia 2022, 9:00
Aktualizacja: 12:02
Autor: red
Bolesławice: Podziękowali za plony
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Wspaniałe stoiska przygotowane przez sołectwa, pomysłowe dekoracje, mnóstwo pysznego jedzenia i dobrej zabawy. Za nami dożynki gminne, które w tym roku odbywały się na boisku w Bolesławicach.

Dożynki odbyły się w sobotę, 27 sierpnia. Gospodarzami byli mieszkańcy Bolesławic, którzy pięknie udekorowali wieś motywem pszczół.

Impreza rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej za zebrane plony. Starosta dożynek Wojciech Karniej i starościna – Kamila Karniej na ręce burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, jego zastępczyni Justyny Chrebeli oraz przewodniczącego rady miejskiej Artura Nazimka przekazali symboliczny bochen chleba.

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczno-rozrywkowy. Na scenie pojawiły się zespoły „Jaworzynianie” i „Retro” ze Strzegomia. Taneczny show zaprezentowały tancerki z zespołu „Fart” z Jaworzyny Śląskiej.

W trakcie dożynek dokonano także oceny stoisk oraz wystawionych na nich potraw i przedmiotów. Za potrawy i oferowane produkty wyróżniono sołectwa: Milikowice, Nowice, Piotrowice Świdnickie, Stary Jaworów, Nowy Jaworów, Pastuchów, Bagieniec, Bolesławice, Witków. Najładniejsze stoisko dożynkowe, według komisji oceniającej, przygotowało sołectwo Bolesławice, przed Witkowem (II miejsce) i Pastuchowem (III miejsce). Wszystkie nagrodzone sołectwa otrzymały nagrody finansowe ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną w Jaworzynie Śląskiej.

Dożynki były także okazją do wręczenia odznaczeń „zasłużony dla rolnictwa”. O godzinie 20:00 na dożynkowej scenie zaprezentował się zespół „Maximuz”. Święto plonów zakończyło się zabawą taneczną, która trwała do północy.

„Zasłużeni dla rolnictwa”:

Stanisław Ptaszkiewicz – prowadzi gospodarstwo od 2003 r., wcześniej pracował w gospodarstwie swojego ojca. Stawia na rozwój – modernizuje i kupuje nowy sprzęt rolniczy, tworzy nowe magazyny. Jest również członkiem OSP Bolesławice, do 2021 r. był członkiem zarządu jednostki. Aktywnie pomaga radzie sołeckiej wsi Bolesławice w wielu podejmowanych inicjatywach lokalnych mających na celu integrację społeczności wsi. Aktywnie włącza się w pomoc innym, uczestnicząc w lokalnych zbiórkach dla potrzebujących. Aktualnie wprowadza również swojego syna w sprawy dotyczące prowadzenia gospodarstwa rolniczego, aby kiedyś był przygotowany do jego przejęcia i kontynuowania rolniczych tradycji rodzinnych.

Andrzej Samek - przejął gospodarstwo w 2013 r. od ojca. Profil gospodarstwa to produkcja roślinno-zbożowa. Przez wiele lat zajmował się również hodowlą trzody chlewnej w ilości ok. 60 sztuk. Poza działalnością rolniczą od 2018 r. pełni funkcję sołtysa wsi Pasieczna. Dał się poznać jako doskonały organizator życia społecznego we wsi – organizuje wiele spotkań integracyjnych dla mieszkańców, corocznie angażuje się w przygotowanie dożynek gminnych, dnia dziecka itp. Od 3 lat jest również aktywnym członkiem Izb Rolniczych.

Tomasz Żołnierek - gospodarstwo przejął od ojca w 2011 r. W swoim gospodarstwie stosuje najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej, a swoją działalność ukierunkował na intensyfikację plonów. Od 2007 r. pracuje również jako doradca terenowy w branży rolniczej, zajmując się doradzaniem rolnikom indywidualnym w zakresie nawozów, nasion oraz chemii rolniczej. Cały czas poszerza swoją wiedzę i kompetencje w tym temacie oraz dzieli się nią, doradzając okolicznym rolnikom. Przez jedną kadencję pełnił również funkcję radnego rady miejskiej w Jaworzynie Śląskiej. Poza rolnictwem jego pasją jest piłka nożna. Od 2011 r. pełni funkcję skarbnika w GLKS Jaworzyna Śląska oraz od wielu lat jest związany z klubem sportowym GROM Witków.

Dorota Domaradzka - pracuje w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej im. PRZEŁOM w Pastuchowie od 6 lat, natomiast od roku pełni funkcję prezesa oraz głównej księgowej. RSP zajmuje się produkcją rolniczą na dużą skalę na obszarze 500 ha. Dorota Domaradzka w swojej codziennej pracy musi zmierzyć się z wieloma obowiązkami, m.in. organizacją pracy, ciągłym rozwojem spółdzielni, sprawami księgowości, sprzedażami i dzierżawami. Mimo wielu obowiązków znajduje również czas na pełnieni funkcji wsi Stawiska. Chętnie bierze udział w inicjatywach lokalnych – w 2021 roku była starościną dożynek gminnych w gminie Jaworzyna Śląska.

Grzegorz Zięba - przejął gospodarstwo w 2010 r od swoich rodziców. Od tamtej pory stawia na jego rozwój – modernizuje park maszynowy, kupuje nowy sprzęt rolniczy oraz modernizuje i tworzy nowe magazyny. Rolnik rozwija się i cały czas śledzi najnowsze informacje dotyczące tematyki rolniczej oraz możliwości rozwoju gospodarstwa, inwestowania, pozyskania dotacji. Mimo wielu obowiązków związanych z działalnością rolniczą, współpracuje z radą sołecką wsi Piotrowice Świdnickie przy organizacji imprez lokalnych. Znany jest z tego, że jest osobą niezwykle pomocną, a rolnictwo traktuje nie tylko jako pracę, ale również prawdziwą pasję.

Grzegorz Kowrach - przejął gospodarstwo od swoich rodziców w 2017 roku. Profil gospodarstwa jest mieszany, obejmuje hodowlę bydła oraz produkcję roślinną. W 2022 r. część gospodarstwa, ok. 10 ha, przekształcił na produkcję ekologiczną, w której zajmuje się uprawą zbóż i warzyw. Cały czas rozwija i modernizuje swoje gospodarstwo. Skorzystał z dotacji „premia dla młodych rolników”, dzięki której zakupił m.in. owijarkę do sianokiszonki oraz bronę do mechanicznego usuwania chwastów, która pozwoli mu na rozwój kierunku ekologicznego, który obrał obecnie w prowadzeniu gospodarstwa. W najbliższych planach ma powiększenie ilości bydła mlecznego oraz wprowadzenie do gospodarstwa również przetwórstwa mleka na sery i inne wyroby.

Grzegorz Sawko - przejął gospodarstwo w 2014 r. od rodziców. W swojej działalności dąży do ukierunkowania gospodarstwa na rolnictwo precyzyjne – sterowane (precyzyjne wysiewanie nasion, stosowanie nawozów oraz stosowanie oprysków). Wraz z małżonką i ojcem prowadzi pasiekę, dlatego w swojej działalności rolniczej propaguje założenia umiejętnego korzystania ze środków ochrony roślin w taki sposób, aby ograniczyć do minimum zagrożenia wynikające z nieprawidłowo wykonanych zabiegów. Stara się propagować wiedzę o roli pszczoły miodnej i innych owadów zapylających w produkcji roślinnej. Jest osobą niezwykle zaangażowaną w życie społeczne, współpracuje z gminą, szkołą w Starym Jaworowie oraz radą sołecką Starego Jaworowa. Będąc świadomym, jak degradacja rowów melioracyjnych i sieci drenarskich wpływa na straty w gospodarce rolnej, od wielu lat wspomaga swoimi działaniami ojca, który jest przewodniczącym Spółki Wodnej działającej na terenie gminy. Pomaga mu w działaniach dotyczących utrzymania rowów melioracyjnych w gminie, pozyskiwania środków zewnętrznych, czyszczenia, udrażniania oraz odtwarzania rowów.

Tomasz Krzeszowiec - z rolnictwem związany jest od dziecka, pomagał już dziadkom przy pracach w polu, m.in. w składaniu siana i słomy, przy żniwach i hodowli zwierząt. W 2006 roku oficjalnie został właścicielem gospodarstwa rolnego. W kolejnych latach nie skupił się na powiększaniu własnego areału, ale na wspomaganiu rozwoju rolnictwa. Zdał sobie sprawę z tego, że dzisiejsze rolnictwo stoi w obliczu wyzwań, że jest niemal niemożliwy jego rozwój bez aktywnej polityki rolnej. W okresie 17-letniego stażu zawodowego jego drogi zawsze przeplatały się z rolnictwem, a kulminacją tego było objęcie przez niego w 2020 roku stanowiska dyrektora w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego we Wrocławiu. Jako dyrektor zobowiązany do zarządzania nieruchomościami rolnymi zasobu WRSP, czy też podmiot odpowiedzialny za kształtowanie ustroju rolnego pokazał się po raz kolejny jako człowiek kochający wieś. Zaangażował się w sprawę rozdysponowania gruntów po Majątku Ziemskim Stary Jaworów dla rolników z terenu gminy Jaworzyna Śląska oraz współpracował w zakresie realizacji przeprowadzonego scalania gruntów wsi Piotrowice Świdnickie i Pastuchów. W swojej obecnej drodze zawodowej zintensyfikował działania mające na celu promocję produktów rolno-spożywczych, wspieranie konsumpcji i zdrowych nawyków żywieniowych. Jako człowiek związany z rolnictwem niemal od dzieciństwa nigdy nie wyparł się swojego pochodzenia, wie, że rolnictwo i jego rozwój są gwarantem dobrobytu całego Państwa, a ta niewielka cegiełka przez niego dodana jest podstawą do budowania silnej i dynamicznej gospodarki opierającej się na zdrowych i wysokiej jakości produktach, przede wszystkim lokalnych.

Piotr Gerber - od 1983 r. związany jest z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, pracuje jako profesor Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki. Jest autorem ponad 70 publikacji, polskich i międzynarodowych, dotyczących szpitalnictwa, historii architektury przemysłowej, ochrony dziedzictwa przemysłowego.

Założyciel Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, gdzie realizuje projekty ratowania i adaptacji do celów muzealnych ważnych dla historii Śląska obiektów przemysłowych (Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach, Muzeum Młynarstwa „Młyn Hilberta” w Dzierżoniowie, Fabryka Porcelany w Tułowicach, Folwark w Piotrowicach Świdnickich).

W malowniczo położonym na wodzie renesansowym dworze obronnym w Piotrowicach Świdnickich w gminie Jaworzynie Śląskiej utworzył Muzeum Techniki Rolniczej. Powstające muzeum można już w ograniczonym zakresie odwiedzać, a jego ekspozycja wciąż się poszerza. W unikatowym dworze obronnym powstaje tzw. żywy folwark, czyli muzeum, w którym pokazywana będzie historia rozwoju rolnictwa oraz to, jak wyglądało życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku. Poza maszynami i urządzeniami pomocnymi w pracy rolników w kompleksie znajdują się też owce, krowa i mieszkające w ulach rodziny pszczół.

Jednocześnie wraz z powstawaniem ekspozycji Muzeum Techniki Rolniczej, ratowany jest kompleks zamkowy. Już wyremontowano i dopuszczono do użytku jedną ze stodół, gdzie przechowywane są eksponaty, m.in. czynne traktory, młockarnie, bryczki konne czy lokomobile. Na ukończeniu jest remont spichlerza. Zabezpieczono również przed degradacją zamek, odtworzono jego dach, stolarkę otworową oraz stropy, a także przygotowywane są tu sale oczekujące na wystawy. Ciekawostką jest umieszczony na ostatnim piętrze zamku samolot używany przed laty do oprysków pól.

Po zakończeniu wszystkich prac ekspozycja muzeum będzie się mieścić nie tylko w zamku w Piotrowicach Świdnickich, ale też w istniejących sześciu budynkach gospodarczych do niego przyległych. Działać mają stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, a także spichlerz i kuźnia. Co ważne, będą pełniły one swoje pierwotne funkcje. Stąd też powolne gromadzenie zwierząt hodowlanych, które mieszkały przed laty w typowych śląskich gospodarstwach.

Na polach przy kompleksie uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku, jak len i konopie, nie zabraknie też sadu z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych.

W najbliższych planach ma powiększenie ilości bydła mlecznego oraz wprowadzenie do gospodarstwa, również przetwórstwa mleka na sery i inne wyroby.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group