Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 606
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Podziękowano za plony

Niedziela, 30 sierpnia 2020, 15:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:27
Autor: red
Gmina Świdnica: Podziękowano za plony
Fot. Gmina Świdnica
Tradycyjnie już, pod koniec sierpnia rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze w gminie Świdnica dziękują za zebrane plony. Tegorocznymi współgospodarzami dożynek byli mieszkańcy dwóch sołectw: Wilków i Niegoszów, którzy w uroczystej procesji w asyście kapeli przynieśli piękny wieniec dożynkowy, a delegacje z wszystkich 33 sołectw przepiękne bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Praca na roli pokazuje, jak ważna jest współpraca człowieka z Bogiem i przyrodą – mówił ks. Kazimierz Gniot.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Joanna Krupa-Gaweł z Niegoszowa i Łukasz Miłkowski z Wilkowa. Przybyłych przed wejściem do świątyni w Pszennie powitali księża: proboszcz parafii św. Mikołaja ks. Kazimierz Gniot i proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu ks. Mateusz Pawlica.

Po przekazaniu i błogosławieństwie dożynkowego bochna chleba przyniesionego przez starostów, rozpoczęła się uroczysta liturgia Mszy św. dożynkowej, w trakcie której delegacje gospodarzy dożynek złożyły dary – kwiaty, owoce, warzywa, chleb i wino.

- Z perspektywy wielu lat można zauważyć, że obraz wsi się zmienia. Zmieniają się maszyny, technologie, zmieniają się także jej mieszkańcy. Coraz mniej z nich zajmuje się pracą na roli, pracą ciężką, często niewdzięczną. Jednak pomimo wielu udoskonaleń, wiele jeszcze zależy od rolnika, ale i od słońca i deszczu, na które nie mamy wpływu. Rolnik był, jest i będzie potrzebny, bo potrzebny jest chleb. Zatem trzeba przypomnieć, że praca na roli wymaga podporządkowania swojego życia ziemi i pokazuje jak ważna jest współpraca człowieka z Bogiem i przyrodą. Jest to trud przynoszący plony i owoce, z których korzystamy wszyscy – mówił w homilii proboszcz z parafii św. Mikołaja w Pszennie.

W tym roku z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia związane z koronawirusem gminne święto plonów miało inną oprawę niż zwykle. Nie odbyła się część artystyczna. Nieco inaczej wyglądało tradycyjne dzielenie się chlebem, a uczestnicy dożynek przy wyjściu z kościoła byli obdarowani przez współorganizatorów słoiczkiem miodu.

- Szanowni Państwo. Dożynki to najpiękniejsze święto rolników, święto gminy Świdnica, dzień wdzięczności i radości, wieńczący ciężką pracę, i podziękowanie za zakończone żniwa oraz zebrane plony. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa życie napisało inny scenariusz, ale dziś z radością spotkamy się, aby dziękować i cieszyć się. Dlatego bardzo dziękuję rolnikom z gminy Świdnica za ich ciężką pracę na roli, dzięki której nie brakuje chleba na naszych stołach. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa. Uczy nas pokory. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Wilkowa i Niegoszowa oraz pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznych dożynek – mówiła Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group