Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 982
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej

Sobota, 12 lutego 2011, 5:19
Aktualizacja: Niedziela, 13 lutego 2011, 8:17
Autor: KO
Świdnica: Pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej
Wojtek
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W katastrofie polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku w mglisty poranek 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób. Wszyscy oni mają zostać upamiętnieni przez pomnik, który stanąć ma na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Taką inicjatywę podjął Społeczny Komitet Budowy Pomnika, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Co na to mieszkańcy? Zapytaliśmy o to przechodniów w sondzie ulicznej, a naszych Internautów pytamy w ankiecie przy tekście.

Dziesięć miesięcy temu zginęli: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz inni parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, często potomkowie tych, którzy w Smoleńsku zostali zamordowali siedem dekad wcześniej, a także załoga samolotu. Tu-154 leciał, aby zawieźć polską delegację na uroczystości związane z obchodami siedemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

- Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP - napisał w imieniu komitetu w oświadczeniu Krzysztof Lewandowski, świdnicki radny PiS. - Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Powołanie komitetu i plany budowy pomnika to według inicjatorów odpowiedź na apel licznych mieszkańców Świdnicy. Komitet wybrał projekt świdnickiego artysty rzeźbiarza Janusza Furmanka: na podstawie z granitowych bloków znajdą się nazwiska ofiar tragicznego lotu, nad którymi górować będzie wyrzeźbione skrzydło samolotu z krzyżem, całość ma osiągnąć ponad cztery metry wysokości. Monument stanąć ma na skwerze Lecha Kaczyńskiego - u zbiegu ulic Muzealnej, Żeromskiego i Zamkowej, który od lipca zeszłego roku nosi imię tragicznie zmarłego prezydenta.

Sonda: Co sądzisz o planach budowy w Świdnicy pomnika ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej - na skwerze Lecha Kaczyńskiego?

Kasia: - Jestem patriotką, więc moim zdaniem powinniśmy uczcić katastrofę. To nasi zginęli pod Smoleńskiem i miło, że Świdnica o nich pamięta.

Marianna: - Niech budują. Oni zasłużyli na to sobie. Nie wiem, gdzie jest skwer Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy. Ale pomysł z pomnikiem jest dobry.

Alicja: - Dobrze, że się buduje pomniki. Taki skwer to dobra lokalizacja dla pomnika. Ale ja nie wiem, gdzie sam skwer w Świdnicy się znajduje.

Rafał: - Uważam, że to jest wielka głupota. Za duży szum władze robią wokół tej katastrofy. Zamiast zająć się sprawami państwa, politycy kłócą się ze sobą, żeby podkopywać innych.

Wojtek: - Stało się – trudno. Czasu się nie cofnie. Sprawę wyolbrzymiają politycy. Zginęli ludzie ważni dla Polski, ale nie ma co przesadzać i budować pomników.

***
A co Ty sądzisz o projekcie? Zapraszamy do głosowania w ankiecie przy tekście.

***
Zobacz także:
* Czterometrowy pomnik na skwerze Lecha Kaczyńskiego – jest projekt, piątek, 11 lutego 2011, godz. 7.08,
* Prezydent Lech Kaczyński upamiętniony w Świdnicy, sobota, 10 lipca 2010, godz. 14.42.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (53) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group