Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Pomoc innym gwarancją rozwoju gminy

Sobota, 2 maja 2015, 12:26
Aktualizacja: 12:27
Autor: red.
Gmina Strzegom: Pomoc innym gwarancją rozwoju gminy
Fot. UM Strzegom
Wśród wielu istotnych dla rozwoju gminy uchwał, podjętych przez Radę Miejską w Strzegomiu w dn. 29. 04.2015 r., były uchwały udzielające wsparcia finansowego różnym podmiotom, których działania są prowadzone na terenie gminy.

Pomoc finansowa Powiatowi Świdnickiemu

Gmina Strzegom udzieliła Powiatowi Świdnickiemu pomocy finansowej w wysokości 150 tys. zł na budowę chodnika przy drodze powiatowej nr 2921 D w miejscowości Tomkowice. Jest to kontynuacja prac zrealizowanych w latach 2013- 2014. Z tego przedsięwzięcia już się cieszą mieszkańcy Tomkowic. - Budowa dalszej części chodnika poprawi nasze bezpieczeństwo w ruchu pieszym i kołowym. Mieszkańcy chodząc po poboczu są narażeni na wypadki komunikacyjne, a ruch na drodze powiatowej jest duży – zaznacza Andrzej Szczepanik, sołtys wsi.

Pomoc rzeczowa dla Województwa Dolnośląskiego

Pomocy rzeczowej udzielono także ze środków budżetu gminy Strzegom na 2015 rok dla Województwa Dolnośląskiego na opracowanie dokumentacji technicznej w ramach realizacji zadania pod nazwą: "Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 374 z ul. Olszową w Strzegomiu. Pomoc jest istotna, bowiem zaistniała konieczność pozyskania pozwolenia wodno - prawnego na remont i przebudowę istniejącego kanału odwadniającego, zlokalizowanego w rejonie przebudowy skrzyżowania. Z uwagi na to nastąpiła zmiana terminu wykonania dokumentacji technicznej, która powinna być wykonana do dnia 30 sierpnia 2015 roku.

Szybciej, skuteczniej i na czas - pomoc finansowa Policji

41,5 tys. złotych przekazano Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu dwóch pojazdów małolitrażowych dla Komisariatu Policji w Strzegomiu. Doposażenie Komisariatu Policji w Strzegomiu w nowe pojazdy umożliwi jeszcze sprawniejsze reagowanie, a w efekcie eliminowanie zagrożeń, które zgłaszane są przez lokalną społeczność – komentuje Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Ale to nie wszystko. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach przekazała Gminie Strzegom - w formie darowizny - środki finansowe w kwocie 3,8 tys. zł z przeznaczeniem na dodatkowe patrole, czyli ponadnormatywne służby funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Strzegomiu. Dodatkowe patrole pełnione będą na terenie Gminy Strzegom, w tym również na terenie zasobów mieszkaniowych, administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świebodzicach.

Pielęgnując spuściznę kulturową

W 2015 roku z budżetu gminy Strzegom dotowane zostały prace konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Dotację w wysokości 50 tys. zł otrzymała Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła na remonty w kościele p.w. św. Jadwigi w Strzegomiu. Jest to kontynuacja rozpoczętego w 2014 roku zadania obejmującego pokrycie dachówką ceramiczną dachu nad nawą główną kościoła oraz założenie tynków wewnętrznych na stropie nawy głównej. Kwotę w wysokości 50 tys. zł otrzymała także Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie na wymianę pokrycia i konstrukcji dachu kościoła. Również 50 tys. zł przeznaczono na wymianę pokrycia i konstrukcji dachu kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Rusku. Taką samą dotację w wysokości 50 tys. zł przeznaczono dla Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety na wymianę części poszycia dachowego i konstrukcji dachu wraz z obróbkami blacharskimi i orynnowaniem Domu Zakonnego. Kwotę 14 tys. zł przyznano dla Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel na naprawę zamocowania krzyża na wieży kościelnej.

Pomoc w poborze podatków w drodze inkasa – wykaz uprawnionych

W związku z przeprowadzonymi w 2015 r. wyborami sołtysów i rad sołeckich na terenie gminy Strzegom zaistniała konieczność wyznaczenia sołtysów i osoby niebędące sołtysami na inkasentów w celu dokonywania przez nich poboru podatków w poszczególnych sołectwach gminy Strzegom. Rada Miejska podjęła więc uchwałę w sprawie poboru w drodze inkasa podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Poniżej przytaczamy wykaz sołtysów sołectw gminy Strzegom uprawnionych do poboru podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych w drodze inkasa: Bartoszówek –Janina Gołębiak, Goczałków –Krzysztof Grondowski, Goczałków Górny –Andrzej Kowszyn, Godzieszówek –Grażyna Dawidowska, Granica –Mirosława Chmieliczek, Graniczna –Andrzej Gliński, Grochotów –Renata Podkówka, Jaroszów –Zbigniew Kołodziej, Kostrza –Tomasz Jeziorski, Międzyrzecze –Teresa Stopa, Modlęcin –Krystyna Gielata, Morawa –Jan Ozimek, Olszany –Stanisława Górska, Rusko –Urszula Łata, Skarżyce –Janusz Kaźmierczak, Strzegom –Zdzisław Kudyba, Tomkowice –Andrzej Szczepanik, Wieśnica –Marek Czyczerski, Żelazów –Sebastian Czerniawski, Żółkiewka –Monika Róg. Osoby niebędące sołtysami są w dwóch wsiach uprawnione do poboru podatku w drodze inkasa: Rogoźnica –Ewa Wiśniewska, Stanowice –Jacek Dmytrarz. Mieszkańcy Stawisk nie powołali nowego inkasenta, w związku z tym płatności będą dokonywane w kasie urzędu, bądź przelewami na rachunek bankowy.

Honorowy Tytuł "Młody Aktywny Strzegomianin”

Wyróżnienie dla aktywnej młodzieży - Honorowy Tytuł „Młody Aktywny Strzegomianin”. Radni postanowili tym tytułem wyróżnić młodych ludzi, którzy do dnia otrzymania tytułu nie ukończyli 30 roku życia, a swoją działalnością społeczną przyczynili się do realizacji społecznie użytecznych inicjatyw na rzecz mieszkańców gminy Strzegom, a także środowiska lokalnego. - Nadając Honorowy Tytuł „Młody Aktywny Strzegomianin” pragniemy docenić i podziękować młodym ludziom za ich zaangażowanie, innowacyjność, skuteczność, oraz partnerstwo w podejmowanych działaniach społecznych na rzecz mieszkańców gminy Strzegom i środowiska lokalnego – tłumaczy burmistrz Strzegomia.

Grażyna Kuczer

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group