Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Porozumienie o współpracy z Mikroregionem Lázeňskim w Czechach

Sobota, 16 kwietnia 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Marcinowice: Porozumienie o współpracy z Mikroregionem Lázeňskim w Czechach
Fot. www.marcinowice.pl
Gmina Marcinowice podpisała umowę o współpracy z kolejnym zagranicznym partnerem, jakim jest Mikroregion Lázeňski w Republice Czeskiej. Uroczyste podpisanie aktu partnerskiego miało miejsce w dniu 14 kwietnia 2016r. na zamku w czeskiej gminie Pecka.

Umowa partnerska z Mikroregionem Lázeňskim to pokłosie pierwszej umowy z zagranicznym partnerem – gminą Lužany. Przewodnicząca Mikroregionu Lázeňskiego Hana Štěrbová była członkiem delegacji czeskiej, która w dniu 24 listopada 2015r. przybyła do Marcinowic na uroczystość podpisania umowy pomiędzy gminą Lužany a gminą Marcinowice.

W dniu 14 kwietnia br nastąpiło uroczyste podpisanie umowy partnerskiej z Mikroregionem Lázeňskim. Stronę czeską podczas uroczystości reprezentowali: Hana Štěrbová – przewodnicząca Mikroregionu i jednocześnie burmistrz miasta Pecka, Josef Dlabola – wiceburmistrz miasta Lázně Bĕlohrad, Martin Mitlohner – wójt gminy Lužany , Jaroslav Mikulka – wiceburmistrz miasta Pecka, Blanka Seidlova i Jan Machek – menadżerowie Mikroregionu Lázeňskiego. Naszą gminę reprezentowali: wójt Władysław Gołębiowski, przewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Bożena Lema, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych Anna Cajzner-Michnik, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Iwona Wiśniewska, sekretarz gminy Alicja Synowska.

Mikroregion Lázeňsky zrzesza 22 gminy położone u podnóża Karkonoszy. Posiada on wiele walorów krajobrazowych i turystycznych. Znany jest z licznie występujących ciepłych źródeł. Tereny te nazywane są bramą do Czeskiego Raju, który znajduje się w Karkonoszach. Mikroregion ma także znakomite warunki narciarskie.

O urokach mikroregionu, w tym Pecki delegacja gminy przekonała się podczas zwiedzania miasta, kompleksu rekreacyjnego, szkoły oraz malowniczo położonego zamku, którego wnętrza stanowiły doniosłą oprawę dla aktu podpisania porozumienia.

Podpisanie umowy zbiegło się z rocznicą ważnego wydarzenia dla państwa polskiego. Wójt Gminy Marcinowice tuż po podpisaniu umowy podkreślił:
- Znamiennym jest fakt, iż moment podpisania porozumienia o współpracy polsko-czeskiej nastąpił dokładnie 1050 lat po przyjęciu przez Mieszka I chrztu, a przez Polskę chrześcijaństwa, w czym nieodzowną rolę odegrały Czechy poprzez osobę żony polskiego władcy Dobrawy.

Spotkanie zaowocowało również ustaleniami, co do harmonogramu pracy nad pierwszymi wspólnymi projektami. Ustalono także grupy docelowe tych działań. W pierwszej kolejności będą to dzieci i młodzież, seniorzy oraz samorządowcy. Celem projektów będzie przybliżenie tradycji i kultury obydwu partnerów, integracja uczestników na kanwie sportowej i turystycznej oraz poznanie zasad funkcjonowania samorządów polskich i czeskich.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group