24 lipca w Ratuszu Miejskim Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga podpisał umowę na budowę tężni solankowej, która jeszcze w tym roku powstanie z Parku Miejskim nieopodal amfiteatru.
Tężnia solankowa, dzięki wytwarzanej solance, dostarcza korzyści zdrowotnych, ma zbawienny wpływ na układ oddechowy i odpornościowy. Należy podkreślić, że inhalacje solankowe pomagają w oczyszczeniu dróg oddechowych, działają także relaksująco, poprawiają samopoczucie i redukują stres. Obserwując funkcjonowanie podobnych tężni w ościennych miastach, jesteśmy przekonani, że będzie ona miejscem często odwiedzanym.
Wykonawcą zadania jest firma ADWIZER Agnieszka Podraska z Płocka, wykonane ono zostanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 r. ze środków Gminy Świebodzice przeznaczonych na ten cel.
Koszt inwestycji to 307 500,00 zł brutto.
Dla zainteresowanych przekazujemy informację, jak działa tężnia solankowa. To budowla z odpowiednio zabezpieczonego drewna oraz materiałów odpornych na działania środowiska o znacznym zasoleniu. Drewniana konstrukcja posadowiona jest na betonowym fundamencie, który zapewnia stabilność konstrukcji, a także umożliwia odzyskiwanie i ponowne używanie solanki w obiegu zamkniętym. W konstrukcji niezbędny jest zbiornik na odpowiednią ilość solanki zapewniającą poprawne działanie układu. Drewniana konstrukcja wypełniona jest tarniną, na której rozprowadzane są krople solanki. Solanka o odpowiednim stężeniu, magazynowana jest w zbiorniku, który jest ukryty pod powierzchnią gruntu. W zbiorniku znajduje się pompa, której zadaniem jest transport oraz mieszanie solanki. Za pomocą pompy oraz systemu rur, solanka jest transportowana nad tarninę, gdzie rozprowadzana jest po całej konstrukcji. Następnie wykorzystując grawitacyjne ociekanie solanki po tarninie, zachodzi proces rozbijania jej cząstek i tworzenie aerozolu, wzbogaconego w substancje o właściwościach leczniczych. Nadmiar solanki trafia na fundament tężni, w którym jest odzyskiwany i ponownie trafia do zbiornika, tworząc obieg zamknięty.