Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Pożyczka na inwestycje

Niedziela, 29 września 2013, 9:05
Autor: red.
Żarów: Pożyczka na inwestycje
Fot. UM Żarów
Modernizacja targowiska miejskiego, kanalizacja Bożanowa, Wierzbnej i Żarowa, boisko lekkoatletyczne przy Szkole Podstawowej w Żarowie, przebudowa dróg na wsiach, budowa chodników, rewitalizacja miasta, nowe place zabaw to priorytetowe inwestycje, które realizowane są w gminie Żarów. Jedne finansowane są środkami z budżetu gminy, a drugie współfinansowane unijnymi dotacjami. Ale wszystkie realizowane z myślą o mieszkańcach.

Na przeprowadzenie modernizacji targowiska miejskiego i kanalizacji wsi gmina zaciągnie pożyczki. Pierwsza z nich finansowana będzie pożyczką z Banku Gospodarstwa Krajowego, natomiast na kanalizację wsi pożyczka zaciągnięta zostanie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednogłośnie w tej kwestii wypowiedzieli się wszyscy radni podczas sesji Rady Miejskiej w czwartek, 26 września.

- Na modernizację targowiska miejskiego przy ul. Dworcowej w Żarowie zostanie zaciągnięty kredyt w wysokości 510.448 złotych. Drugie zadanie inwestycyjne "Budowa sieci wodociągowej z przyłączami w Bożanowie i sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami w Bożanowie i Wierzbnej z przesyłem do Żarowa w gminie Żarów" zostanie sfinansowane pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 3 miliony złotych. Łącznie około 3,9 miliona złotych gmina Żarów zaciągnie na realizację tych dwóch inwestycji. Pożyczki jednak nie obciążą budżetu naszej gminy. Aby móc zrealizować te zadania, na które pozyskaliśmy unijne dofinansowania, musimy najpierw sami sfinansować ich realizację. Dopiero po zakończeniu wszystkich prac Unia Europejska zwróci nam środki, które pozyskaliśmy. Nie chcemy jednak obciążać budżetu gminy, dlatego zaciągamy pożyczki w instytucjach, którym po zakończeniu wszystkich zadań unia zwróci środki - mówiła podczas sesji Renata Dawlewicz, Skarbnik gminy Żarów.

Gmina wyemituje obligacje
Obligacje komunalne o wartości 7,6 mln złotych na spłatę zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek wyemituje gmina Żarów. Zdecydowaną większością głosów na sesji w czwartek, 26 września żarowscy radni poparli ten projekt. Obligacje zostaną wyemitowane w 2013 roku w sześciu seriach. - Wyemitowanie obligacji oznacza dalszy rozwój gminy i dalsze inwestycje. Gmina Żarów zachowa w ten sposób zdolność do korzystania z unijnych dotacji na nowe inwestycje w latach 2014-2020. Jeśli będziemy się opierać tylko na kredytach bankowych nie "dopniemy" budżetu na rok 2014 i kolejne lata - podkreślał podczas sesji Grzegorz Osiecki, zastępca burmistrza.

Wykup pierwszych obligacji nastąpi po upływie 7 lat, kolejnych natomiast w latach 2021-2025. Pozwoli to spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania i ubiegać się o dofinansowania na następne zadania inwestycyjne.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group