Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 1403
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Pożyteczny projekt

Poniedziałek, 23 stycznia 2023, 9:18
Aktualizacja: 12:19
Autor: red
Świebodzice: Pożyteczny projekt
Fot. UM Świebodzice
Uczniowie klas trzecich LO w Świebodzicach wzięli udział w projekcie ,,Odkrywamy przedsiębiorczość społeczną”, który był finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

W połowie grudnia 2022r. klasy trzecie LO w Świebodzicach w ramach w/w projektu miały okazję poznać niesamowitych ludzi oraz miejsca, które są stworzone z myślą, o tych najbardziej potrzebujących. Celem wycieczki klasy 3a była wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Arte” spółdzielnia w Bielawie. Na uczniów czekał poczęstunek oraz rozmowa z założycielem tego miejsca i jego podopiecznymi. Pan Jarosław Pilecki- założyciel spółdzielni- wzbudził wśród słuchaczy niesamowity podziw. Organizacja, którą stworzył, pomogła setkom osób dotkniętych wykluczeniem społecznym. Uczniowie mieli także przyjemność rozmowy z podopiecznymi, którzy dzielili się z nimi swoimi wzruszającymi historiami. Licealiści dowiedzieli się, jakie są konsekwencje przyjmowania używek i picia alkoholu. Godną podziwu postawą założycieli jest bezinteresowna pomoc ludziom bez względu na błędy popełnione w przeszłości. Atmosfera w tamtym miejscu była niezwykle przyjazna. Każdy emanował ciepłem, serdecznością i chęcią pomocy młodym ludziom.

Klasa 3 b w tym samym czasie zwiedzała Przedsiębiorstwo Społeczne „Siódme Niebo” i Spółdzielnię Społeczną „Zielony Zakątek” w Wałbrzychu. Oba przedsiębiorstwa usytuowane są w dzielnicy Sobięcin i dają zatrudnienie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. „Siódme Niebo” zatrudnia w szwalni i do opieki nad obłożnie chorymi samotne matki, a „Zielony Zakątek” zatrudnia mężczyzn do opieki nad zielenią miejską. Uczniowie mogli obejrzeć krótki film o powstaniu i działalności obu firm, zwiedzić szwalnię i porozmawiać z prezesami i ich podopiecznymi. Uczniowie obu klas mieli też przyjemność zjeść posiłek w Pensjonacie dom w ogrodzie „Katarzynka” w Boleścinie i zwiedzić Stowarzyszenie „Pastorówka” w Grodziszczu. Jego prezes zapoznał uczniów z działalnością przetwórni owocowo- warzywnej będącej jednym z podmiotów wchodzących w skład stowarzyszenia.

Podczas kolejnego etapu projektu już tylko uczniowie klasy 3a wzięli udział w konkursie ,,Młodzi z pomysłem na przedsiębiorczość społeczną”. W dwuosobowych zespołach przygotowali propozycje na utworzenie własnego przedsiębiorstwa społecznego. Każdy duet miał całkowitą dowolność co do przedstawienia swojego pomysłu. Prace uczniów zostały docenione przez komisję, a wszyscy uczestnicy uzyskali certyfikaty. W czwartek, 05.01.2023 r. dr Jarosław Szanolurski wręczył certyfikaty i nagrody autorom najciekawszych pomysłów. Wśród nagrodzonych znalazły się zespoły składające się z uczestników:

Maja Suhak i Klaudia Partyka,
Wiktoria Matuszak i Oliwia Parkitna,
Remigiusz Hola i Filip Gradowski.
Wyróżnione oraz również nagrodzone zostały zespoły:

Estera Prochera i Ela Chlebowska,
Natalia Nowak i Gabriela Leśniańska,
Szymon Gruchała i Bartosz Stysiał

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group