Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Znojmo: Promocja Strzegomia w Znojmo

Poniedziałek, 13 maja 2013, 12:15
Aktualizacja: 12:16
Autor: red.
Znojmo: Promocja Strzegomia w Znojmo
Fot. użyczone
Czeskie miasto Znojmo już po raz piąty było organizatorem imprezy pn. „Dni Miast Partnerskich”. Wydarzenie to było znakomitą okazję do promocji Strzegomia na arenie międzynarodowej.

W obchodach, które odbyły się w dniach 10-11 maja, uczestniczyli przedstawiciele aż 6 europejskich państw. Oprócz strzegomian byli to Włosi z Trento-Povo, Trento-Villazzano oraz Pontassieve, Austriacy z miejscowości Retz, Niemcy z Torgau, Słowacy z Bratysławy-Ruzinov i Novych Zamków i oczywiście gospodarze, czyli Czesi ze Znojmo.

W skład strzegomskiej delegacji weszli: zastępca burmistrza Strzegomia – Wiesław Witkowski, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji – Wioletta Urban, Ireneusz Traczyk – kierownik Wydziału Zieleni w Zakładzie Usług Komunalnych w Strzegomiu Sp. z o.o. w organizacji, Marek Walczuk i Tomasz Wanecki – pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, Jerzy Zysk – lokalny rzeźbiarz oraz zespół muzyczny LOaded ze strzegomskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących pod opieką Agnieszki Rut.

Strzegomianie przywieźli ze sobą domowe szynki i kiełbasy, ogórki kiszone, chleb ze smalcem, kozie sery, ciasta, granitową biżuterię i materiały promujące miasto. – Nasze stoisko przypadło wszystkim do gustu. W ciągu dwóch dni odwiedziło je mnóstwo osób, które w samych superlatywach oceniały naszą ofertę. Cieszymy się, że mogliśmy wypromować nasze miasto w gronie tak wielu Europejczyków – mówi zastępca burmistrza, Wiesław Witkowski.

W związku z tym, że Czesi aktualnie realizują projekt „Znojmo – miasto zieleni”, miasta partnerskie zostały zobligowane do przedstawienia w postaci multimedialnej, w jaki sposób zajmują się i dbają o zieleń miejską. Strzegomską prezentację przygotowali i zreferowali Marek Walczuk i Ireneusz Traczyk. Po poszczególnych pokazach odbyła się panelowa dyskusja i wymiana doświadczeń. Gości z innych państw szczególnie zainteresował coroczny konkurs ogłaszany przez burmistrza Strzegomia odnośnie estetyki zagrody wiejskiej i przydomowych ogródków.

Dwudniowe obchody nie mogłyby się odbyć bez koncertów muzycznych. W tym roku strzegomskim reprezentantem był zespół LOaded, który na scenie w Znojmo zaśpiewał wiele znanych i lubianych utworów. Występy młodych muzyków były bardzo udane, a o ich powodzeniu świadczyła żywa i spontaniczna reakcja publiczności.

Kulminacyjnym punktem „Dni Miast Partnerskich” było odnowienie umowy o współpracy pomiędzy Znojmo a Pontassieve, która trwa już 50 lat. Z kolei współpraca pomiędzy Znojmo a Strzegomiem, zapoczątkowana w 1998 r., liczy 15 lat. W związku z tym ponowiono zaproszenie dla starosty Znojmo – Vlastmila Gabrhela do złożenia wizyty w Strzegomiu w trakcie Święta Granitu Strzegomskiego, aby w sposób szczególny uczcić ten fakt i nakreślić plany na kolejne lata współpracy polsko-czeskiej.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group