Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1173
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Przebudują Polną Drogę

Wtorek, 23 marca 2021, 15:49
Autor: red
Świdnica: Przebudują Polną Drogę
Fot. UM Świdnica
10 milionów złotych na przebudowę Polnej Drogi.

Na najbliższej sesji radni procedować będą uchwałę o zmianach w budżecie miasta. Jeżeli zostanie ona podjęta, to do wykazu przedsięwzięć w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta wprowadzone zostanie nowe zadanie inwestycyjne, czyli przebudowa ulicy Polna Droga w Świdnicy. Na 2021 rok wpisano na ten cel – 3 mln zł i w roku następnym – 7 mln zł. Remont miałby objąć odcinek ulicy od ronda na skrzyżowaniu z ulicą Wałbrzyską do wiaduktu kolejowego.

Miasto ma przygotowaną dokumentację projektową, w której zaplanowano nie tylko wymianę nawierzchni, ale także budowę ścieżki rowerowej, przystanków autobusowych, rozbudowę parkingu przy bosmanacie oraz budowę nowego przy skateparku. Przebudowany ma również zostać kolektor deszczowy oraz oświetlenie uliczne.

- Z dokumentacją byliśmy gotowi od ubiegłego roku. Liczyliśmy na wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Decyzji w tej sprawie niestety jeszcze nie ma. Stan drogi jest tak bardzo zły, że podjęłam decyzję o przeznaczeniu na jej remont środków miasta. Być może będzie możliwość dofinansowania tej inwestycji ze środków zewnętrznych, będziemy nadal o to zabiegać – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska

W pierwszej kolejności zaplanowano wymianę sieci uzbrojenia podziemnego. Istniejący kolektor deszczowy, będący w złym stanie, zostanie zlikwidowany i zastąpiony nowym. Dokumentacja projektowa zakłada także wybudowanie kanału technologicznego, dzięki któremu będzie mógł być uruchomiony monitoring obejmujący obszar skateparku oraz bosmanatu. Zaprojektowano także nowe energooszczędne oświetlenie drogowe, w tym po stronie zabudowań wysokie doświetlające jezdnię i chodniki oraz po stronie zalewu Witoszówka, niskie oświetlające drogę rowerową i bulwar. Zieleń wysoka odgradzająca jezdnię od brzegu zbiornika zostanie zachowana. Chodnik znajdujący się wzdłuż zbiornika wodnego ma zostać poszerzony do 4 m i będzie dostępny tylko dla pieszych. Wzdłuż ścieżki postawione zostaną nowe ławki i kosze na śmieci.

Jezdnia ma zyskać nową nawierzchnię asfaltową, wzdłuż niej wydzielona ma być dwukierunkowa droga rowerowa. Na wysokości bosmanatu powstać mają dwie zatoki autobusowe. Po stronie zabudowań wydzielono miejsca do parkowania wzdłuż jezdni w postaci zatoki. Mają również zostać wprowadzone elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu oraz pieszych. Trzy przejścia dla pieszych wyniesione ponad powierzchnię jezdni będą stanowić element spowalniający pojazdy. Wszystkie przejścia na drodze głównej będą posiadały dodatkowe oświetlenie, które w nocy poprawi widoczność pieszego.

Przy skateparku zaprojektowano parking dla 40 samochodów osobowych. Powstać mają nowe chodniki prowadzące do strefy sportowej, w planach jest również przebudowa schodów. Parking przed bosmanatem zostanie powiększony - powstanie 148 miejsc do parkowania, w tym dla osób niepełnosprawnych. Posadzone będą drzewa i krzewy ozdobne.

Koszt realizacji zadania to kwota około 10 milionów złotych. Prace budowlane powinny zakończyć się w drugiej połowie 2022roku.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group