Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska – spieszcie się po ostatnie dotacje!

Środa, 20 sierpnia 2014, 14:13
Aktualizacja: 23:15
Autor: red.
Jeszcze tylko do 16 września dolnośląscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie ze Schematu 1.1.A2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO WD). Do podziału jest ponad 29 mln zł. To doskonała okazja na realizację inwestycji w firmie przy wsparciu z Unii Europejskiej jeszcze w tym roku. Konkurs przeznaczony jest jednak dla bardzo zdeterminowanych przedsiębiorców – projekty muszą zostać zrealizowane do końca listopada 2014 r.

Zbliża się moment uruchomienia programów dotacyjnych z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Dokładne terminy rozpoczęcia konkursów i warunki udziału w nich nie są jeszcze jednak znane. Dolnośląscy przedsiębiorcy, którzy chcą unowocześnić swoją działalność mają szansę zrobić to przy wsparciu z Unii jeszcze w tym roku. Trwa bowiem nabór wniosków do Schematu 1.1.A2 RPO WD. W ramach tego programu dotacyjnego prowadzący działalność gospodarczą mogą otrzymać zwrot nawet 50% kosztów inwestycji, które dotyczą innowacji produktowych lub procesowych na poziomie przedsiębiorstwa. Terminy obowiązujące w konkursie są napięte, warto więc zapoznać się z wymaganiami stawianymi wnioskodawcom, aby lepiej przygotować aplikację.

Prostsze zasady
Konkurs przeznaczony jest dla małych, średnich i mikro- przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w województwie dolnośląskim przez co najmniej 2 lata. Mogą oni zdobyć wsparcie w postaci refundacji maksymalnie połowy kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach realizacji projektu. Obowiązują jednak ograniczenia co do wartości tych wydatków oraz ich rodzaju. Minimalna ich kwota nie może być niższa niż 100 tys. zł, a maksymalna nie może z kolei przekroczyć 1,6 mln zł. Do kosztów kwalifikowanych zaliczane są wyłączenie wydatki na zakup ruchomych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także specjalistycznych szkoleń oraz usług doradczych ściśle związanych z realizacją projektu. Mimo tych ograniczeń konkurs daje bardzo wiele możliwości, a w porównaniu do poprzednich naborów znacznie zwiększono dostępność dotacji dla szerszego grona firm. – Przede wszystkim obniżono wymagania co do samej innowacyjności. Obecnie warunkiem koniecznym nie jest już, aby sięgała ona poziomu regionu, kraju czy świata, a jedynie samego przedsiębiorstwa. Dzięki temu po dotacje mogą sięgnąć mniej zaawanasowane technologicznie firmy na przeprowadzenie prostszych inwestycji polegających, np. na zakupie maszyn lub urządzeń ulepszających obecnie oferowane przez przedsiębiorstwo produkty – mówi Irmina Jankowska, Konsultant ds. funduszy UE w firmie ECDF, specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania dla MŚP. Ponadto, aby ułatwić dostęp do dofinansowania zmieniono kryterium „Doświadczenie Wnioskodawcy”, które dotychczas preferowało podmioty mogące pochwalić się doświadczeniem w realizacji projektów unijnych. Teraz dodatkowe punkty przyznawane będą firmom, które nie korzystały dotąd z dotacji.

Trudniejsze terminy
Wymogi dotyczące innowacyjności zeszły na drugi plan w obecnym naborze do Schematu 1.1.A2 RPO WD. Zastąpiły je jednak kryteria premiujące stopień zaawansowania realizacji projektu. Nic dziwnego – prace z nim związane muszą zakończyć się do 30 listopada. Dlatego też najwyżej oceniane będą projekty będące już w realizacji lub całkowicie zrealizowane. – W większości konkursów dotacyjnych projekt można rozpocząć dopiero po złożeniu wniosku. W przypadku tego naboru, organizatorzy otworzyli pewną „furtkę”. Inwestycje można zacząć realizować już od dnia ogłoszenia konkursu, czyli od 17 lipca. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskują kilka tygodni na podjęcie działań związanych z przeprowadzaniem projektu przed złożeniem wniosku i tym samym na zyskanie dodatkowych punktów – tłumaczy Irmina Jankowska z ECDF.

Ze względu na wymagające terminy, organizatorowi konkursu – Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, zależy na przyznaniu dofinansowania tym wnioskodawcom, którzy udowodnią swoją zdolność i determinację do realizacji projektu. Dlatego wyższą ocenę zdobędą aplikacje, z których będzie jasno wynikać, że przedsiębiorca jest w trakcie realizacji inwestycji bądź zrealizował ją w całości, bez wiedzy czy otrzyma dotację. Ponadto premiowane będą podmioty, które zadeklarują wolę uzyskania wsparcia niższego niż maksymalnie dla nich dostępne. I tak jeśli wnioskodawca zapewni wkład własny na poziomie co najmniej 20 punktów procentowych większy od minimalnego, może liczyć na aż 4 punkty przy ocenie wniosku.

Zdobądź bonus
Wprowadzone zmiany, ułatwiające pozyskanie dotacji na mniej innowacyjne projekty, mogą przełożyć się na spore zainteresowanie konkursem dolnośląskich przedsiębiorców. Tym bardziej, że niewiele jeszcze wiadomo o programach z nowej perspektywy finansowej. Zainteresowani tym rodzajem wsparcia z UE powinni więc postarać się, aby uzyskać jak najwyższą liczbę punktów. Maksymalnie, za spełnienie kryteriów merytorycznych i sektorowych, można ich zdobyć 37. We wniosku warto podkreślić te aspekty inwestycji, które są dodatkowo punktowane. I tak premiowane będą projekty oparte o patenty lub zgłoszenia patentowe, wykorzystujące prowadzone lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych, pozytywnie wpływające na środowisko, prowadzące do wzrostu zatrudnienia czy mające wpływ na rozwój społeczeństwa informacyjnego. – Planując inwestycję, która ma być dofinansowana ze Schematu 1.1.A2 RPO WD, warto zastanowić się nad jej lokalizacją. Bonus punktowy można otrzymać za umiejscowienie jej na obszarach wiejskich i małych miast, a także w obszarach miejskich charakteryzujących się, np. występowaniem niekorzystnych trendów demograficznych, wysokim poziomem bezrobocia, ubóstwa czy niskim wskaźnikiem prowadzenia działalności gospodarczej – radzi Irmina Jankowska z ECDF. Ponadto warto postawić na współpracę z jednostką naukową oraz z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami z regionu przy realizacji projektu. Każdy punkt się liczy, a dofinansowanie otrzymają tylko ci wnioskodawcy, którzy zdobędą ich najwięcej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group