• Poniedziałek, 21 października 2019
  • Godz. 22:06
  • Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
  • Czytających: 853
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przekształcenie spółdzielczego mieszkania lokatorskiego w mieszkanie własnościowe

Wiadomości: test
Środa, 9 czerwca 2010, 2:15
Autor: mgierus
mgierus
Fot. mgierus
Od 1989 roku mam mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie. Nigdy nie było mnie stać aby je wykupić. Dlatego w 2007 roku złożyłam do Zarządu Spółdzielni wniosek o przekształcenie przysługującego mi prawa do zajmowanego lokalu w prawo odrębnej własności. Do dnia dzisiejszego Spółdzielnia zwleka jednak z rozpatrzeniem mojego wniosku, powołując się w kierowanych do mnie pismach na toczące się postępowanie w sprawie nieuregulowanego stanu prawnego władania gruntem, na którym usytuowany jest budynek, w którym znajduje się zajmowany przeze mnie lokal. Jakie mam szanse aby zdążyć z przekształceniem? Nie wiem już co dalej mam robić i jakie kroki muszę podjąć aby móc wreszcie zamieszkać „na swoim” – Alicja ze Szklarskiej Poręby

Złożony przez Panią w 2007 roku wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w odrębną własność wiąże się również z jednoczesnym przeniesieniem na Panią przez spółdzielnię także udziału w gruncie, na którym stoi budynek. W opisanej przez Panią sytuacji, kiedy spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, jako lokator takiego budynku może Pani na razie jedynie przekształcić swoje prawo lokatorskie we własnościowe prawo do lokalu. Na uregulowanie stanu prawnego gruntu i podpisanie z Panią umowy przeniesienia lokalu spółdzielnia ma bowiem czas do 31.12.2012 r.

Wielu osobom własnościowe prawo do lokalu (mieszkanie własnościowe) myli się z pojęciem pełnej (odrębnej) własności. Podstawowa różnica polega na tym, że właścicielem mieszkania własnościowego jest spółdzielnia, a jego posiadaczowi przysługuje tylko tzw. ograniczone prawo rzeczowe. W przypadku odrębnej własności, to mieszkaniec jest właścicielem lokalu. Dla przeciętnego członka spółdzielni nie ma zapewne większego znaczenia rozróżnienie, czy ma mieszkanie własnościowe czy odrębną własność. W obu przypadkach można je bowiem sprzedać, odziedziczyć lub wynająć i nie trzeba być przy tym członkiem spółdzielni, aby prawo do lokalu przysługiwało. Są jednak mniej istotne różnice. Przykładowo: posiadacz własnościowego mieszkania nie sprzeda go, jeżeli spółdzielnia nie wyda mu stosownego zaświadczenia. Właściciel mieszkania sam płaci za użytkowanie wieczyste gruntu oraz podatek od nieruchomości, kiedy za posiadacza mieszkania własnościowego robi to spółdzielnia.

W świetle przytoczonych przez Panią okoliczności oraz powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że wniosek z 2007 roku dotyczył przekształcenia mieszkania lokatorskiego w odrębną własność. Dlatego w moim przekonaniu obecnie powinna Pani złożyć w spółdzielni nowy wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w mieszkanie własnościowe. Niektóre spółdzielnie mają gotowe wzory takich wniosków. Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia wniosku. Proszę pamiętać, aby właściwie określić status prawny mieszkania (w Pani przypadku będzie to mieszkanie lokatorskie) i w związku z tym powołać się na właściwy przepis ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Dla mieszkań lokatorskich jest to przepis art. 12 ust. 1. Wniosek może być napisany odręcznie, po czym należy go podpisać. Składając taki wniosek w spółdzielni, proszę zażądać potwierdzenia jego przyjęcia poprzez przybicie pieczęci spółdzielni z datą wpływu na kserokopii wniosku. Kolejnym krokiem powinien być zwrot nominalnej kwoty kredytu, w części przypadającej na Pani lokal, który został zaciągnięty przez spółdzielnię i umorzony przez państwo w związku z jego budową i ustanowieniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu. Informacja o wysokości tej kwoty w przypadku Pani lokalu powinna znaleźć się w piśmie przysłanym przez spółdzielnię w odpowiedzi na wspomniany wyżej i złożony przez Panią wniosek. W toku rozpatrywania wniosku, powinna Pani uregulować wszelkie opłaty związane z eksploatacją i utrzymaniem zajmowanego lokalu (np. czynsz, media).

Spółdzielnia ma sześć miesięcy na rozpatrzenie wniosku, o ile do tego czasu będzie Pani miała uregulowane wszystkie koszty związane z budową oraz nie wystąpi u Pani zadłużenie czynszowe. W tym czasie spółdzielnia wyliczy wartość wkładu mieszkaniowego oraz koszt budowy mieszkania, przekaże notariuszowi uzgodnioną z Panią wcześniej treść umowy przeniesienia własności lokalu i ustali termin jej podpisania. O terminie podpisania umowy oraz wysokości opłat notarialnych i wieczystoksięgowych powinna Pani być powiadomiona odrębnym pismem. Oczywiście może Pani wskazać innego notariusza, u którego zostanie sporządzona przedmiotowa umowa notarialna.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group