Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Przesłanie pokoju na cmenatrzu wojennym w Adegem

Niedziela, 16 września 2018, 15:35
Autor: red
powiat świdnicki: Przesłanie pokoju na cmenatrzu wojennym w Adegem
Fot. Gmina Świdnica
"Miłosierny Boże prosimy Cię o dar Pokoju dla naszych Ojczyzn w całej Europie i świata. Aby już nigdy nie powtórzył się dramat wojny, w której brat zabija swego brata" – tymi słowami modlitwy, odczytanymi na cmentarzu wojennym w Adegem –Maldegem uczczono pamięć polskich, brytyjskich i kanadyjskich żołnierzy, poległych podczas II wojny światowej w walkach o Aalter (miejscowość pomiędzy Brugią a Gandawą).

Na terenie Belgii mieszka wielu Polaków, a Belgia zawdzięcza wolność m.in. polskim żołnierzom z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. W trakcie drugiej wojny światowej żołnierze wojsk alianckich przyczynili się do wyzwolenia części prowincji Flandria Zachodnia i Flandria Wschodnia. W 1944 roku 1. Dywizja Pancerna generała Maczka odegrała w tym wyzwoleniu ważną rolę. Mimo upływu lat wdzięczną pamięć o polskich żołnierzach, ale też o brytyjskich i kanadyjskich zachowują mieszkańcy partnerskiego miasta Maldegem , której wyrazem są uroczystości na cmentarzu wojennym w Adegem.

Władze Królestwa Belgii reprezentował specjalny przedstawiciel króla Belgii, władze miasta Maldegem Marleen Van den Bussche oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji rządowych. Delegacji polskiego rządu przewodniczyła Anna Maria Anders, Sekretarz Stanu ds. Dialogu Międzynarodowego w KPRM oraz Ambasador RP w Brukseli Artur Orzechowski. W dorocznych uroczystościach uczestniczył 99 letni weteran wojsk kanadyjskich, jak również przedstawiciele sił zbrojnych RP oraz licznie przybyła do Adegem Polinia.

Na zaproszenie władz miasta Maldegem przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska, wraz z rzecznikiem prasowym oddali hołd poległym żołnierzom, składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu w Adegem. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z weteranami oraz wdowami żołnierzy walczących o wolność Belgii. Obecny na uroczystościach Jerzy Samborski, autor i lider projektu, przedstawił założenia programu poświęconego zwycięskiej kampanii 1. Dywizji Pancernej w latach 1944-45, dokumentujące losy Polaków-żołnierzy, osiadłych po wojnie w wyzwolonych przez 1. Dywizję Pancerną krajach, a także działalność organizacji kombatanckich, polonijnych.
- Każdego roku, czcząc pamięć poległych żołnierzy wojsk alianckich w Adegem, Belgowie, a przede wszystkich mieszkańcy partnerskiego miasta Maldegem przekazują kolejnym pokoleniom cenne przesłanie, że Pokój nie jest dany raz na zawsze, o który nieustannie trzeba dbać i pielęgnować-podkreślała Regina Adamska, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group