Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 575
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Przez noc przybędzie wody w rzekach

Czwartek, 2 września 2010, 20:30
Aktualizacja: 20:53
Autor: KO
Dolny Śląsk: Przez noc przybędzie wody w rzekach
Fot. Wiktor Bąkiewicz
– W ciągu najbliższych trzech dni na Odrze od Raciborza do Trestna będzie przemieszczać się fala wezbrania – mówi Leszek Jelonek, dyżurny synoptyk hydrolog z wrocławskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Stany alarmowe zostaną przekroczone lokalnie do ok. 80 cm.

Stopień zagrożenia w ostrzeżeniu IMGW to 3 (w trzystopniowej skali). - Na odcinku od Brzegu Dolnego do Głogowa stany wody będą wzrastać lokalnie do stanów alarmowych - mówi hydrolog. - Na dopływach górnej i środkowej Odry stany wody mają tendencję opadającą, lokalnie w ujściowych odcinkach Oławy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej mogą wystąpić wzrosty stanów wody. W wyniku opadów w dniu dzisiejszym i jutrzejszym lokalnie, na Pogórzu Sudeckim i w Sudetach mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych.

Na szczęśćie zbiornik w Lubachowie jest przygotowany na zwiększony napływ wody (piszemy o tym: tutaj). Nie wykluczone, że z tamy będzie kontrolowanie zrzucana woda w większych niż zwykle ilościach.

Skutki podniesienia się wód mogą być groźne: zagrożenie dla obszarów zalewowych, możliwość wystąpienia wody zwłaszcza z małych koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, lokalne podtopienia, uniemożliwienie prowadzenia prac hydrotechnicznych w korytach rzek, niebezpieczeństwo dla przebywających nad brzegami rzek (turystów, wędkarzy). - Zalecana duża ostrożność, konieczność śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej - przypomina Leszek Jelonek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group