Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 935
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Przyjęto nową sieć szkół w gminie Żarów

Poniedziałek, 13 lutego 2017, 15:02
Autor: red
Żarów: Przyjęto nową sieć szkół w gminie Żarów
Fot. UM Żarów
Znana jest już nowa sieć szkół na terenie gminy Żarów, przygotowana w związku z wprowadzaną przez rząd reformą oświaty.

Ponieważ zmiany dotyczą wygaszania gimnazjów i przywrócenia 8-letniego nauczania w podstawówkach, funkcjonujące obecnie placówki zostaną przekształcone w ośmioklasowe szkoły podstawowe.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej przedstawiono ostateczne uzgodnienia w tej kwestii, a radni jednogłośnie przegłosowali projekt uchwały dotyczący dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
- W związku z planowaną siecią szkół w naszej gminie odbyły się konsultacje w Szkole Podstawowej w Mrowinach i Imbramowicach, z udziałem rodziców, mieszkańców i przedstawicieli związków zawodowych. Temat przyjęcia nowej sieci szkół był także omawiany przez radnych Rady Miejskiej na Komisji ds. Oświaty i Kultury. Powołano również zespół roboczy, z udziałem dyrektorów szkół, sekretarza gminy oraz kierownika Referatu Organizacyjnego, który wspólnie wypracował jak najlepsze rozwiązanie dla dzieci. Po wszystkich, trwających kilka miesięcy rozmowach wybraliśmy najbardziej zoptymalizowany wariant przeprowadzenia tej reformy, uwzględniając zarówno stan zatrudnienia nauczycieli, jak i dobro ucznia. Naszym priorytetem jest zapewnić im jak najlepsze warunki do nauki - mówił podczas posiedzenia burmistrz Leszek Michalak.

Sesja Rady Miejskiej odbyła się z udziałem dyrektorów wszystkich placówek oświatowych funkcjonujących na terenie gminy Żarów.
- Rozwiązanie, które wspólnie wypracowaliśmy w naszym zespole roboczym jest przemyślane i dopracowane. Od pierwszego momentu, kiedy okazało się, że gimnazja zostaną zlikwidowane powołany został zespół roboczy i wspólnie zastanawialiśmy się nad różnymi rozwiązaniami. Wypracowaliśmy najlepsze rozwiązanie i w sposób najbezpieczniejszy dla dzieci. Aby były bezpieczne i miały równe prawo do korzystania z całej infrastruktury rekreacyjno-sportowej - podkreślała Helena Słowik dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.

Gmina Żarów jest organem prowadzącym dla trzech szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach i Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie. Od 1 września 2017 roku wszystkie trzy podstawówki zostaną przekształcone w szkoły podstawowe ośmioklasowe, a klasy gimnazjum będą włączone do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.
- Nowe przepisy oświatowe dają kilka możliwości gminie. Albo pozostawić gimnazjum do wygaszenia lub włączyć jego klasy do szkoły podstawowej. Zdecydowaliśmy się na włączenie klas gimnazjum do Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie, bo jest to rozwiązanie korzystniejsze. Wszyscy nauczyciele staną się wtedy nauczycielami jednej szkoły. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie zapisy ustawy mówiące o dążeniu do tego, aby ośmioletnie szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze organizacyjnej, funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji - tłumaczyła sekretarz gminy Sylwia Pawlik.

Uchwała Rady Miejska została na wczorajszym posiedzeniu jednogłośnie podjęta. Teraz zostanie niezwłocznie przekazana, w celu zaopiniowania do Kuratora Oświaty we Wrocławiu oraz przedstawicieli związków zawodowych. Po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, w terminie do 31 marca 2017r. Rada Miejska w Żarowie podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group