Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 1759
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat Świdnica: Ptaki i nietoperze muszą być bezpieczne

Niedziela, 28 lutego 2010, 7:59
Aktualizacja: 14:59
Autor: MEG
powiat Świdnica: Ptaki i nietoperze muszą być bezpieczne
Fot. użyczone
Niemiecka firma, która chce wybudować w Powiecie Świdnickim farmę wiatrową, nie zniechęca się urzędniczymi barierami i protestami mieszkańców. Od marca rozpocznie się roczny monitoring związany z żyjącym na trenie gminy Świebodzice ptactwem i nietoperzami. Firma uzupełnia także raport oddziaływania inwestycji a środowisko.

Przypomnijmy. Na terenie 3 gmin: Jaworzyna Śląska, Świebodzice i Gmina Wiejska Świdnica ma powstać farma wiatrowa. Windpark będzie liczył 60 wiatraków o mocy 120 MW. Mają stanąć w Komorowie, Milikowicach, Witkowie, Mokrzeszowie Dolnym i Górnym oraz w Cierniach (20).

Gdy o inwestycji zrobiło się głośno, rozpoczęły się protesty, głównie mieszkańców Milikowic. W kampanię przeciwko lokalizacji farmy na terenie Powiatu Świdnickiego aktywnie włączyła się także posłanka Anna Zalewska.
Firma Sparinvest wystąpiła o wydanie decyzji środowiskowej w obu gminach, w których stanie najwięcej wiatraków. W Jaworzynie taka decyzja już została wydana, natomiast postępowanie w świebodzickim magistracie nie jest zakończone. Obowiązkiem inwestora było przedłożenie raportu oddziaływania na środowisko. Został on jednak odrzucony przez instytucje opiniujące, m. in. sanepid, z uwagi na liczne braki, przede wszystkim oddziaływania farmy na życie ptaków i licznie tu bytujących nietoperzy. To oznacza, że procedura ewentualnego wydania decyzji wydłuży się o minimum rok.

- To nas bynajmniej nie zniechęca, liczyliśmy się z uwagami – mówi Adriana Madziar-Bujak, przedstawicielka Sparinvest. - W gminie Jaworzyna Śląska uzupełnienia dokumentacji i dodatkowe badania trwały dokładnie rok, ale decyzja środowiskowa w końcu została wydana. Dlatego mobilizujemy się do pracy, już zleciliśmy roczny monitoring ptaków i nietoperzy na terenie Gminy Świebodzice, prace ruszają od początku marca. Na pewno nie rezygnujemy z inwestycji, a wręcz przeciwnie - jesteśmy bardzo zmotywowani do działania, tym bardziej, że biuro urbanistyczne we Wrocławiu wskazało nasze tereny wśród 25 % dozwolonych pod tego typu inwestycje na całym Dolnym Śląsku.
Tymczasem innego zdanie jest wielka przeciwniczka windparku, posłanka Zalewska. Według jej opinii i ekspertyz, na które się powołuje, Dolny Śląsk nie jest terenem z dobrymi warunkami wietrznymi pod tego typu inwestycje. Zdaniem posłanki wiatraki będą usytuowane zbyt blisko domów, co dla mieszkańców oznacza hałas, kłopoty ze snem i złe samopoczucie. Posłanka podkreśla także, że energia wyprodukowana przez wiatraki jest najdroższą energią spośród wszystkich z grupy odnawialnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group