Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 515
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Radni już mają wakacje

Sobota, 19 czerwca 2010, 8:01
Aktualizacja: 8:09
Autor: KO
Świdnica: Radni już mają wakacje
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Zakończyli ostatnią przed urlopową przerwą sesję. Trwało to dwa dni (środowe obrady były kontynuowane w piątek), ale się udało. Świdniccy rajcowie wczoraj m.in. postanowili zaciągnąć pożyczkę z powiatu świdnickiego – sześćset dziewięćdziesiąt tysięcy złotych – z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego w Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy sp. z o.o., aby… wykonać podłączenia pod powiatową inwestycję.

Ta pożyczka zostanie spłacona z dochodów własnych gminy w latach 2011-2013. Chodzi o teren nieopodal ulicy Parkowej, na którym rusza budowa szkoły specjalnej.

- Aby ten teren mógł zafunkcjonować, trzeba tam dociągnąć media – powiedział wczoraj wiceprezydent Ireneusz Pałac. - Domówiliśmy ze starostwem, że oni nam udzielą finansowania, które pozwoli podnieść kapitał ŚPWiK.

Wykonanie samej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej będzie kosztowało 520 tys. zł.

– Wydaje mi się, że jest dla miasta bardzo korzystne, żebyśmy tę uchwałę przyjęli – mówił do radnych zastępca prezydenta.

Komisja budżetu zaopiniowała uchwałę pozytywnie. Wątpliwości miał radny Janusz Solecki.

- Powiat chce budować na gruntach, które należą do nas – rozpoczął radny Solecki. - Chyba lepiej sprzedać ten teren, a nie go pożyczać.

Gdyby miasto sprzedało, mogłoby otrzymać 1 mln. 850 tys. zł. Ale umowa z powiatem była inna. Miało dojść do zamiany: tereny inwestycyjne w okolicach ulicy Leśnej za tereny przy Parkowej. Ponieważ plan dla Leśnej nie został uchwalony, układ nie zostanie zrealizowany.

Za uchwałą o pożyczce podniosło ręce piętnaścioro radnych, czwórka się wstrzymała.

W Świdnickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy Sp. z o.o. miasto posiada 100 procent udziałów. Podniesienie kapitału sprawi, że będą pieniądze na pokrycie kosztów budowy sieci magistralnych na ul. Parkowej i Podchorążych. Ten teren to obszar po byłej jednostce wojskowej. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przyjętym w lutym planowane jest tu jest między innymi budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne, budowa zespołu szkolnego oraz przedszkola i obiektów sportowych, ale obecna infrastruktura tego terenu nie jest przystosowana do dostawy wody i odbioru ścieków w ilości niezbędnej do obsłużenia planowanych inwestycji.

W pierwszej kolejności mają być wybudowane sieci wodociągowa i kanalizacji sanitarnej. Koszt budowy sieci według ŚPWiK wyniesie 920 tys. zł. Pieniądze pochodzić będą z pomocy finansowej udzielonej przez powiat Świdnicki - 230 tys. zł - oraz pożyczki w wysokości 690 tys. zł. Pożyczkę miasto zwracać będzie w ratach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group