Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Raj dla parkurowców

Środa, 8 marca 2017, 8:28
Autor: red
Świebodzice: Raj dla parkurowców
Fot. UM Świebodzice
Ma dużo różnych drążków, barierek, linek do zwisania. Wybudowała go jedna z najlepszych firm w Polsce, specjalizująca się we flow parkach.

Świebodzicki street workout jest już gotowy. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu miejsce w powiecie świdnickim.

Plac do ulicznego treningu – bo tak w szerokim znaczeniu można sformułowanie przetłumaczyć – powstał z potrzeby mieszkańców, który zgłosili taki właśnie projekt do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2016.
Pojawiły się tu urządzenie do ćwiczeń parkourowych i streetowych (wyjaśnienie obu terminów poniżej).

Mamy tu więc m. in. poręcze do podciągania, drabinki do wspinania, kółka gimnastyczne, ławeczkę, drążek „żmijkę”, climba bar, rurę do pole dance, drążki na różnych wysokościach, a także tablicę, na której pokazano przykładowe rodzaje ćwiczeń. Nawierzchnia wykonana jest z piasku.

Urządzenia zostały dobrane po konsultacji z młodymi ludźmi, uprawiającymi taki sport.
Pozostał jeszcze do wykonania teren wokół placu – ścieżki i naturalne ogrodzenie z żywopłotu.
Budowa street workoutu nieco przesunęła się w czasie, wykonawca nie zdążył z terminami, ale są tego pozytywne skutki – gmina zaoszczędziła w ten sposób ok. 20 tys. zł i zamiast 60 zapłaciła 40 tys. zł.

- Budowę placu zgłosili mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok, przepraszamy za mały poślizg - nie z winy miasta. Mam nadzieję, że miejsce to będzie służyć rekreacji i będzie kolejną, ciekawą alternatywą do uprawiania sportu – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

Na terenie miasta jest także do dyspozycji kilka mini siłowni pod chmurką, ogólnodostępne boiska, skatepark. Z wszystkich tych miejsc mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok.

* * *

Parkour jest formą aktywności fizycznej polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour - zwana traceurem (czyt. traserem) - przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami.

Street workout (pol. uliczny trening) aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu od długiego czasu, określenie 'street workout' powstało dopiero około 2009 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group