Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ranking najlepszych gmin i powiatów bez naszych przedstawicieli

Czwartek, 20 maja 2010, 20:55
Aktualizacja: 20:58
Autor: red./UM Świdnica
Świdnica: Ranking najlepszych gmin i powiatów bez naszych przedstawicieli
Ani starosta Zygmunt Worsa, ani żaden z szefów naszych gmin nie odebrał dziś nagrody od Związku Powiatów Polskich.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jedyny w Polsce ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on–line nie był przychylny dla samorządów z naszego powiatu. Podczas pierwszego dnia obrad Kongresu Regionów Związek Powiatów Polskich rozstrzygnął Ranking Gmin i Powiatów 2009.

Kolejność w rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności. Ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego w kraju. Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku pozwala uzyskać tytuł „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według kilkudziesięciu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, działania promocyjne. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i uzyskanych wyników w ocenianych obszarach działalności.
Co ciekawe również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojego samorządu zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP.

Zwycięzcy rankingu

POWIATY
1. limanowski
2. słupski
3. szczeciński
4. kielecki
5. elbląski
6. bielski (śląskie)
7. drawski
8. pilski
9. krośnieński
10. żywiecki

MIASTA NA PRAWACH POWIATU
1. Tarnów
2. Gdańsk
3. Słupsk
4. Nowy Sącz
5. Kraków
6. Legnica
7. Olsztyn
8. Rzeszów
9. Katowice
10. Krosno

GMINY WIEJSKIE
1. Kobylnica
2. Limanowa
3. Bralin
4. Duszniki
5. Piaski
6. Zabierzów
7. Wielka Wieś
8. Przemęt
9. Jabłonna
10. Zebrzydowice

GMINY MIEJSKIE I MIEJSKO-WIEJSKIE
1. Polanica-Zdrój
2. Sochaczew
3. Trzebina
4. Brodnica
5. Dąbrowa Tarnowska
6. Stronie Śląskie
7. Lądek-Zdrój
8. Bolesławiec
9. Tychowo
10. Międzylesie

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group