Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1049
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Ratują mogiły

Piątek, 4 listopada 2022, 9:45
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Ratują mogiły
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej wspólnie z opiekunami – nauczycielami i rodzicami kwestowali na cmentarzach, zbierając środki na ratowanie zapomnianych polskich mogił, jakie pozostały za wschodnią granicą.

Kwesta odbyła się po raz czternasty w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. 1 listopada wolontariusze stanęli z puszkami na cmentarzach na terenie gminy Jaworzyna Śląska oraz na cmentarzu w Wierzbnej w gminie Żarów.

- To kolejny rok, kiedy nasi uczniowie, ich rodzice oraz organizatorzy spotkali się z pozytywnym odzewem mieszkańców naszej gminy, a także gości. Wolontariusze i wszyscy, którzy dołączyli się do akcji, pokazali, że należy dbać o pamięć przodków, miejsca spoczynku rodaków, o naszą historię. To właśnie ludzie dobrej woli ,,wciąż wnoszą przeświadczenie, że Kresy nie będą zapomniane”. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej szlachetnej akcji, z całego serca dziękujemy – relacjonuje Magdalena Glińska, nauczycielka i jedna z organizatorów przedsięwzięcia.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zrodziła się na Dolnym Śląsku z potrzeby pamięci i ratowania mogił, jakie pozostały za wschodnią granicą. Po zakończeniu II wojny światowej ponad 50% mieszkańców Dolnego Śląska stanowili przesiedleńcy z utraconych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. Dotychczas porządkowano cmentarze na Ukrainie, w tym roku akcja została przeniesiona do Kazachstanu, Mołdawii Litwy.

Foto: SP Jaworzyna Śląska

Więcej o akcji można przeczytać na stronie https://www.studiowschod.pl/artykuly/xiv-listopado...

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group