Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1283
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Ratują zabytki

Poniedziałek, 3 kwietnia 2023, 13:55
Aktualizacja: Wtorek, 4 kwietnia 2023, 9:55
Autor: red
Gmina Świdnica: Ratują zabytki
Fot. Gmina Świdnica
W budżecie gminy na 2023 rok na zadania z zakresu dofinansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków zabezpieczono 120 tys. zł.

W tym roku z gminnych dotacji skorzystają trzy parafie rzymskokatolickie. W poniedziałek, 3 kwietnia umowy w imieniu władz gminy Świdnica podpisał zastępca wójta Bartłomiej Strózik, przy kontrasygnacie skarbnik Anny Szymkiewicz z udziałem 3 księży proboszczów: ks. Kazimierza Gniota (Parafia św. Mikołaja w Pszennie), ks. Marcina Mazura (Parafia NMP Częstochowskiej w Bojanicach) i ks. Mateusza Pawlicy (Parafia św. Anny w Grodziszczu).

Udzielanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane wynika z art. 81 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 840. O dotację z budżetu gminy, ubiegać może się osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, dotacja może być udzielona w wysokości do 75 % nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.

Parafia pw. NMP Częstochowskiej w Bojanicach złożyła wniosek o udzielenie dotacji na remont dachów kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach. Otrzymane wsparcie finansowane zostanie w całości przeznaczone na ten cel. W Grodziszczu przyznana dotacja (30 tys. zł) zostanie wykorzystana na remont bramy północnej w ogrodzeniu kościoła parafialnego. 50 tys. zł. otrzyma parafia w Pszennie na prace konserwatorskie przy ołtarzu bocznym pw. Matki Boskiej wraz z czterema rzeźbami świętych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group