Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 840
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Razem w sprawie centrum Świdnicy – apel do miejskich rajców

Środa, 22 maja 2013, 7:36
Autor: red.
Świdnica: Razem w sprawie centrum Świdnicy – apel do miejskich rajców
Fot. archiwum
Blisko 200 kupców, hotelarzy i restauratorów złożyło we wtorek apel do radnych miejskich w sprawie aktywizacji centrum Świdnicy. Proponowane zmiany dotyczą m. in. obniżenia opłat za parkowanie, zmniejszenie obszaru objętego strefą płatnego parkowania, a także skierowania ruchu turystycznego do centrum miasta.

Od kilku lat obserwujemy pozytywne działania władz Świdnicy mające na celu zmianę wizerunku naszego miasta, jako miejsca bogatego w atrakcje turystyczne. Sztandarową inwestycją z tym związaną była odbudowa Wieży Ratuszowej, która wraz z innymi zabytkami, jak Kościół Pokoju, Katedra czy historyczna starówka, nie są w pełni wykorzystywana. Jest to wynik między innymi:

• Jednych z najwyższych w kraju opłat za parkowanie (obecnie opłata za pierwszą godzinę wynosi 3,00 zł podobnie jak w Warszawie czy we Wrocławiu);
• Szeroko rozbudowanej strefie płatnego parkowania (ze ścisłego centrum rozrosła się ona dla przykładu do ulic - Wałbrzyskiej, Sprzymierzeńców, Saperów, Jagiellońskiej, czy Łukasińskiego);
• Braku w centrum parkingu dla autobusów turystycznych;

Wynikiem takiej sytuacji jest nie tylko mniejsza liczba turystów odwiedzających nasze miasto, ale także spadek zainteresowania centrum Świdnicy ze strony jej mieszkańców. Dodając do tego zbyt małą liczbę imprez organizowanych w Rynku i jego ścisłej okolicy obserwujemy przysłowiowe wymieranie zabytkowego centrum naszego miasta (obecnie możemy policzyć 40 pustych lokali).

Chcąc zaradzić tej sytuacji zwróciliśmy się dziś do radnych Rady Miejskiej Świdnicy z apelem, a także propozycjami zmian, w celu wspólnego ratowania naszego miasta. Zdajemy sobie sprawę z różnych ograniczeń, zwłaszcza finansowych, jednak nie możemy spokojnie przyglądać się, jak z dnia na dzień podupada nasza okolica. Tym apelem pragniemy rozpocząć szeroką dyskusję nad ratowaniem Świdnicy!

Wybudowanie wieży ratuszowej, oznakowanie ścieżek turystycznych czy ostatnio uruchomiony program tzw. zdziczenia miasta, nawiązują do znajdujących się tu licznych zabytków. Wszystko to pozytywnie wpływa na wizerunek Świdnicy. Wciąż jednak głównie odwiedzanym przez turystów miejscem jest Kościół Pokoju. Chcąc wykorzystać popularność tego zabytku oraz zatrzymać turystów i pokazać im inne atrakcyjne miejsca proponujemy poniższe zmiany.

Wzorem miast turystycznych, sugerujemy stworzenie w centrum miejsc parkingowych dla autokarów wycieczkowych, gdzie mogłyby trafiać grupy przyjeżdżające do Kościoła Pokoju, Katedry czy Wieży Ratuszowej. Najbardziej nadającymi się do tego miejscami są parking przy ulicy Spółdzielczej, naprzeciwko domu handlowego „Świdniczanin” czy parking przy ulicy Sprzymierzeńców naprzeciwko seminarium duchownego.

Wiemy, że trudno będzie wpłynąć na przewodników turystycznych, aby poświęcili więcej czasu na zwiedzanie miasta, jednakże wyżej wymienione rozwiązanie wymusi na turystach przejście przez starówkę. Wydłużenie pobytu w naszym mieście w przyszłości może również zaowocować skorzystaniem z lokalnej bazy hotelowej.

Kolejnym problemem ścisłego centrum Świdnicy jest kwestia opłat za parkowanie. W tej sprawie również mamy kilka rozwiązań, które przedstawiliśmy 7 maja 2013 roku na spotkaniu z wiceprezydentem Ireneuszem Pałacem. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej odpowiedzi. Propozycje zmian dołączamy do niniejszego apelu.

W związku z powyższym zwracamy się do Szanownych Radnych o zajęcie się tymi kwestiami, w celu lepszego i bardziej wydajnego wykorzystania potencjału turystycznego i ekonomicznego naszego miasta.

PROPOZYCJE ZMIAN W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA

Z prowadzonych z naszymi klientami rozmów wynika, że jednymi z najczęstszych powodów rezygnacji z przyjazdu do centrum Świdnicy są:
1. Brak miejsc do parkowania dla przyjezdnych;
2. Niemożliwość wjazdu do rynku;
3. Bardzo wysokie opłaty za postój, porównywalne z takimi miastami jak Warszawa czy Wrocław;

Mając na uwadze dobro miasta, a także charakter prowadzonych przez nas działalności proponujemy rozwiązania, które mogłyby zmienić obecne trudności oraz usprawnić działanie przedsiębiorców:
1. Obniżenie stawek opłat za parkowanie (powrót do poprzednich stawek, promocyjna cena pierwszej godziny postoju);
2. Zmiana godzin funkcjonowania strefy (np. z 10.00 -18.00 na 9.00 – 17.00);
3. Zmniejszenie obszaru strefy;
4. Ograniczenie dostępności abonamentów w ścisłym centrum miasta;
5. Wjazd do rynku obsługiwany przez automat do poboru opłat (rozwiązanie podobne do lotnisk);
6. Możliwość wjazdu do rynku zaopatrzenia w innych godzinach niż obecnie obowiązują;
7. Opłata stała za wjazd do rynku oraz opłaty za wykupienie koperty postojowej powinny być opłacane kwartalnie, a nie jednorazowo na początku roku;

Z poważaniem
Świdniccy kupcy, hotelarze i gastronomicy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group