Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1329
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Rekordowa zbiórka

Niedziela, 31 stycznia 2021, 11:46
Aktualizacja: 13:47
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Rekordowa zbiórka
Fot. UM Jaworzyna Śląska
29 dawców i 13 litrów oddanej krwi – to efekt zbiórki, jaka odbyła się 27 stycznia w Jaworzynie Śląskiej. To piękny gest, szczególnie w dobie pandemii, gdy krwi dramatycznie brakuje w regionalnych centrach krwiodawstwa.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu organizuje w naszej gminie zbiórki cyklicznie co 2 miesiące. Ostatnia odbyła się w środę 27 stycznia na stadionie w Jaworzynie Śląskiej. Chętnych do oddania krwi nie brakowało. - Do oddania krwi zgłosiło się 38 osób, krew oddało 29. Dzięki dawcom do potrzebujących trafi ponad 13 litrów krwi – informuje Natalia Kozdrowiecka z RCKiK w Wałbrzychu.

Kolejną zbiórkę krwi zaplanowano na 31 marca.
Przypominamy, dawcą może zostać osoba od 18. do 65. roku życia, która:
• waży co najmniej 50 kilogramów,
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanych akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziła żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym, wypoczętym i zdrowym, nie wykazywać objawów przeziębienia. Nie należy przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi wypić ok. 2 l płynów. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

26 stycznia zmieniły się uprawnienia przysługujące dawcom krwi. Weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2021r. poz. 159), która uprawnia honorowych dawców krwi do 2 dni wolnego po oddaniu krwi i osocza. Dzień wolny przysługuje w dniu oddania oraz w dniu następnym. Ustawa wprowadziła także ulgę w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu drogowego (dotyczy to zarówno pociągów jak i autobusów) dla dawców krwi i osocza, którzy od ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego od 14 marca 2020r. oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników lub 3 razy osocze jako ozdrowieniec. Uprawnienie to przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

Nowe uprawnienia dla krwiodawców przysługują tylko w czasie zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group