Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łażany: Rekordowe święto pieroga

Poniedziałek, 8 lipca 2024, 9:03
Aktualizacja: 14:04
Autor: red
Łażany: Rekordowe święto pieroga
Fot. UM Żarów
To było rekordowe Święto Pieroga w Łażanach. W tym roku gospodynie z terenu gminy Żarów ulepiły łącznie aż ponad 24 tysiące pierogów i to z najróżniejszymi nadzieniami.

Od tych najbardziej popularnych z serem i ziemniakami, kapustą i grzybami po pierogi ze szpinakiem i owocami. Pierogi tego dnia królowały na stołach w Łażanach, a przy stoiskach ustawiały się tłumy, aby ich skosztować. I nic dziwnego, bo pierogi są przysmakiem na wielu polskich stołach. W tym roku wydarzenie połączone zostało z obchodami Dnia Dziecka. Gospodarze imprezy Sołectwo Łażany, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz Gmina Żarów stanęli na wysokości zadania, przygotowując dla mieszkańców, także tych najmłodszych, mnóstwo atrakcji. Święto Pieroga otworzyli burmistrz Przemysław Sikora, radny i sołtys Łażan Armand Toporowski oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie Tomasz Pietrzyk, życząc wszystkich udanej zabawy.

- Przygotowania do Święta Pierogów rozpoczęliśmy już kilka dni przed imprezą, a od czwartku pracowaliśmy na „pełnej parze”. Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich „Łażanianki” i mieszkańcy Łażan włączyli się w organizację tego wydarzenia. Panie lepiły pierogi i robiły dekoracje, a pozostali mieszkańcy zajmowali się przygotowywaniem całego terenu. To rekordowe Święto Pierogów, mamy dziś 24.300 pierogów. Tyle przysmaków zostało ulepionych na dzisiejsze święto – mówił radny i sołtys Łażan Armad Toporowski.

Organizatorzy wydarzenia na 3. Święcie Pieroga przygotowali również mnóstwo innych atrakcji. Bogdan Mucha opowiadał o ciekawostkach historycznych związanych z miejscowością Łażany podczas spaceru historycznego „Odkryj Łażany”. Były gry i zabawy dla najmłodszych, lepienie pierogów z gliny, konkurencje sprawnościowe dla Pierogożerców i liczne stoiska z lokalnymi produktami. Pierogi i inne smakołyki można było zakupić na stoiskach sołectwa Łażan, Mrowin, Mikoszowej, Bukowa, Wierzbnej i Zastruża.

- Mrowiny tradycyjnie zameldowały się na 3. Święcie Pieroga w Łażanach. Mamy swoje stoisko, na którym można kosztować pierogów z serem i ziemniakami, kapustą i grzybami oraz kapustą i szpinakiem. Przygotowaliśmy również kluski śląskie, kawę mrożoną i inne smakołyki. Dochód ze sprzedaży będzie w całości przeznaczony na wsparcie leczenia 17-letniego Kornela mieszkańca Mrowin, który zachorował na ostrą białaczkę. Bardzo dziękuję organizatorom naszego stoiska, Radzie Sołeckiej, Ochotniczej Straży Pożarnej z Mrowin oraz mieszkańcom Mrowin i gminy Żarów za wszelką pomoc – mówił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był konkurs na najsmaczniejsze pierogi. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsce wśród organizacji zajęły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łażanianki”, wyróżnienia otrzymały Sołectwa Zastruże i Pyszczyn. W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zajęła Pani Weronika Szaradowska. Wyróżniono także pierogi Pani Danuty Borowskiej z Mrowin. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali sprzęt AGD, ufundowany przez żarowski Electrolux.

- Mieszkańcy tłumnie odwiedzili 3. Święto Pieroga. I tak naprawdę świętujemy praktycznie w każdej naszej miejscowości. Mamy Święto Ziemniaka w Kalnie, Święto Dyni w Wierzbnej, Święto Mąki w Siedlimowicach. Jak wiadomo, pieróg jest symbolem gościnności i cieszę się, że z roku na rok jest nas tutaj w Łażanach coraz więcej. Wspaniała impreza i świetna organizacja – mówił burmistrz Przemysław Sikora.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group