Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1070
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Relikwie Św. Jana Pawła II w strzegomskiej bazylice

Środa, 19 października 2016, 13:57
Autor: red
Strzegom: Relikwie Św. Jana Pawła II w strzegomskiej bazylice
Fot. UM Strzegom/Łukasz Grzelik
Uroczystości związane z wprowadzeniem relikwii Św. Jana Pawła II do Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu oraz 10–leciem posługi kapłańskiej ks. Marka Babuśki w parafii pw. Św. App Piotra i Pawła miały wyjątkowo podniosły i niepowtarzalny charakter.

Odbyły się one 16 października, a więc w trakcie obchodów Dnia Papieskiego poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II. W tym roku minęła 38. rocznica wyboru naszego rodaka na Stolicę Piotrową. Dodatkowo kościół katolicki wspominał w tym dniu Św. Jadwigę, patronkę Polski i całego Śląska.

Niedzielnym uroczystościom, które rozpoczęły się przemarszem wiernych z kościoła Św. Barbary do bazyliki, przewodniczył biskup świdnicki - ks. Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej w okolicznościowej homilii przedstawił w skrócie życiorysy świętych: Jana Pawła II i Jadwigi Śląskiej. Biskup w kazaniu odniósł się również do cierpienia Ojca Świętego JP II, który do końca swoich dni zmagał się z chorobą, jednocześnie wypełniając wolę Bożą i stając się - jak podkreślił kapłan - krewnym i bratem Boga.

Relikwie Jana Pawła II przekazał strzegomianom ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Nasza delegacja odwiedziła byłego osobistego sekretarza papieskiego 6 października br. w Krakowie. Ks. prałat Marek Babuśka w trakcie niedzielnego nabożeństwa podkreślił, że idea sprowadzenia papieskich relikwii do Bazyliki Mniejszej w Strzegomiu wyszła od parafian, którzy pragnęli, by w Strzegomiu pojawił się kolejny ślad naszego wielkiego rodaka. Wierni na zakończenie mogli ucałować relikwiarz, w którym znajduje się kropla krwi Św. Jana Pawła II. Dodajmy, że autorką projektu relikwiarza jest Barbara Lenart, konserwator sztuki z Opola.

Drugą część uroczystości zdominowały podziękowania, które popłynęły w kierunku ks. prałata Marka Babuśki w związku z 10-leciem posługi kapłańskiej w Strzegomiu na stanowisku proboszcza parafii. Życzenia złożyli m. in.: kapłani, siostry zakonne, ministranci, grupy modlitewne i przedstawiciele różnych instytucji. Władze samorządowe Strzegomia reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej - Tomasz Marczak oraz sekretarz gminy - Iwona Zabawa.

Ks. Marek Babuśka urodził się 9 marca 1963 r. w Nowej Rudzie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne i Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu. Został wyświęcony na kapłana 21 maja 1988 r. we Wrocławiu. Ks. Marek przybył do Strzegomia w 2006 r. z parafii pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wałbrzychu, gdzie był również proboszczem. Ma obecnie 53 lata, a księdzem jest od 28 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group