Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1146
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Rocznica mszy pojednania

Poniedziałek, 9 listopada 2020, 17:42
Aktualizacja: Wtorek, 10 listopada 2020, 9:43
Autor: red
Krzyżowa: Rocznica mszy pojednania
Fot. Gmina Świdnica
12 listopada przypada kolejny jubileusz polsko–niemieckiej Mszy świętej Pojednania w Krzyżowej. Z tej okazji Fundacja „Krzyżowa” zaprasza na kolejny odcinek filmu „Na przekór fatalizmowi wrogości (Pojednanie europejskie i polsko–niemieckie). Mottem opowieści są słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę”. Zaś pretekstem do niej jest Krzyżowa. Miejsce, które jak żadne inne jest przykładem, że dialog, szacunek i porozumienie to uniwersalne wartości dające gwarancję na pokojowe budowanie Europy.

Symboliczny ZNAK POKOJU, który 12 listopada 1989 roku podczas Mszy św. Pojednania przekazali sobie szefowie obu rządów miał decydujący wpływ na proces zbliżenia dwóch europejskich narodów: polskiego i niemieckiego. Od tego momentu Krzyżowa jest miejscem pojednania i dialogu, budowania tożsamości europejskiej Polaków i Niemców, kształtowania poczucia współodpowiedzialności za przyszłość Europy.

W 1998 roku Rada Gminy Świdnica przyznała Helmutowi Kohl i Tadeuszowi Mazowieckiemu tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica. Niemiecki kanclerz i polski premier byli pierwszymi, którzy otrzymali to zaszczytne wyróżnienie od władz gminy Świdnica. W gronie Honorowych Obywateli Gminy Świdnica byli także ks. prałat Bolesław Kałuża - koncelebrans Mszy św. Pojednania, jej współorganizator i wieloletni proboszcz parafii św. Anny w Grodziszczu oraz pani dr Ewa Unger.

Pani Unger zmarła kilka miesięcy temu, 15 marca 2020 r. Ze względu na obowiązujące wtedy ograniczenia związane z pandemią COVID-19, uroczystości pogrzebowe miały charakter bardzo kameralny i nie wszyscy, którzy chcieli pożegnać panią Ewę, mogli to zrobić. Dlatego wspólnie z Fundacją „Krzyżowa” już teraz zapowiadamy wydarzenie, które pozwoli w większym gronie upamiętnić osobę tak bardzo zaangażowaną w polsko-niemieckie pojednanie.

W sobotę, 13 marca 2021 r., we Wrocławiu i w Krzyżowej, odbędzie się uroczystość upamiętniająca dr Ewę Unger. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 we Wrocławiu, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta. Druga część uroczystości odbędzie się w Krzyżowej. W związku z pandemią Covid-19 planowane jest zorganizowanie transmisji internetowej z uroczystości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group