Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1013
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Rocznicowe obchody

Poniedziałek, 7 czerwca 2021, 7:43
Aktualizacja: 10:44
Autor: red
Krzyżowa: Rocznicowe obchody
Fot. organizatorzy
Trzydzieści lat dobrego sąsiedztwa – rocznicowe obchody Fundacji "Krzyżowa" – Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, 9.06.2021, godz. 16:00.

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 roku. Celebrując trzydziestą rocznicę tego wydarzenia Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na szereg wydarzeń, które odbędą się w czerwcu i nadchodzących miesiącach, pod hasłem „8 x pojednanie".

Podpisanie traktatu dobrosąsiedzkiego rozpoczęło szeroko zakrojoną współpracę polsko-niemiecką, zwłaszcza na gruncie kultury, nauki, wymian młodzieży i rozwoju regionów przygranicznych. Od samego początku uczestniczyła w niej Fundacja „Krzyżowa", aktywnie działająca na rzecz budowania dobrych relacji pomiędzy Polakami i Niemcami. Owoce tej trzydziestoletniej współpracy popularyzuje rozpoczynający się właśnie projekt „8 x pojednanie", realizowany we współpracy z Fundacją im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej oraz Fundacją Konrada Adenauera.

Tytuł projektu nawiązuje do treści traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, w którym osiem razy pada słowo pojednanie, użyte w kontekście różnych aspektów stosunków polsko-niemieckich. W symboliczny sposób odnosząc się do tych treści, Fundacja „Krzyżowa" zaprasza do udziału w ośmiu wydarzeniach jubileuszowych oraz do wspólnej refleksji nad tym, jak podpisany trzydzieści lat temu traktat wpłynął na nasze życie. W programie wydarzeń znajdą się spotkania z dyplomatami zaangażowanymi w proces tworzenia i realizacji traktatu, spotkania z potomkami uczestników procesu pojednania polsko-niemieckiego, koncert w ramach Festiwalu Krzyżowa-Music, wystawa „Sąsiedzi w Europie", prezentacja filmu „Z ducha traktatu" oraz spotkania autorskie.

Pierwsze z cyklu wydarzeń pod nazwą „Dzieci pojednania" odbędzie się już w najbliższą środę, 9 czerwca o godzinie 16.00. Będzie to spotkanie online z Elisabeth Seidler, córką Manfreda Seidlera, rzecznika Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz z Wojciechem Mazowieckim, synem Tadeusza Mazowieckiego premiera Polski. W spotkaniu weźmie udział również młodzież z gmin partnerskich Świdnica i Lampertheim, która zaprezentuje aktualną współpracę swoich szkół. Uczestniczyć w tym wydarzeniu można za pośrednictwem platformy Zoom oraz Facebooka Fundacji „Krzyżowa".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group