Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 975
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Rolnicy podziękowali za plony w gminie Świebodzice

Środa, 7 września 2016, 16:10
Autor: red
Świebodzice: Rolnicy podziękowali za plony w gminie Świebodzice
Fot. UM Świebodzice
Za obfite zbiory, dary ziemi i efekty swojej ciężkiej, całorocznej pracy złożyli podziękowanie Bogu mieszkańcy Cierni – rolniczej dzielnicy naszego miasta, podczas tradycyjnej uroczystości dożynkowej, która odbyła się w niedzielę, 4 września.

Święto Plonów było okazją do podsumowania dwunastu miesięcy trudu włożonego w troskę o gospodarstwa.

Dziękczynienie rozpoczęła tradycyjnie msza święta, koncelebrowana przez ks. Witolda Wojewódkę, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz ks. dziekana Józefa Siemasza, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja, który w wygłoszonej do zebranych homilii mówił:
- Ile trzeba samozaparcia, żeby ziemia wydała plony, ile trzeba samozaparcia, żeby wychować nasze dzieci i wnuki? I dlatego dzisiaj, dziękując Bogu za tegoroczne plony, pamiętajmy, że pobłogosławił nam obficie. Dzięki temu mamy chleb, dzielmy go roztropnie.

Trud włożony w pracę rolników docenili swoją obecnością także zaproszeni goście, wśród nich licznie przybyli reprezentanci władzy samorządowej: Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn, radni powiatowi - Violetta Chorąży i Piotr Zalewski, radni miejscy: Jan Klepiec, Zdzisław Pantal, Marek Gąsior, Jacek Żygłowicz, Jarosław Dąbrowski, Sławomir Łukawski, Jerzy Kirklo i Tomasz Czekaj oraz przedstawiciele spółek miejskich i jednostek organizacyjnych, a także władzy centralnej - poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska.

Święto rolnictwa było okazją do zaakcentowania roli, jaką w gospodarce i życiu powszednim każdego z nas odgrywają osoby pracujące na roli, co zauważyli starości tegorocznych Dożynek - Mariola Fila i Zdzisław Pitwor.
- Wielu ludziom trudno docenić jest pracę rolnika. Zapominają, że bezpieczeństwo człowieka, to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest podstawą ludzkiej egzystencji. Za dary waszych rąk, za owoce waszej pracy składam wam słowa najwyższego uznania. Jesteśmy wam winni szacunek. Dziś mamy okazję go okazać i podziękować za zaangażowanie, jakie wkładacie tworząc plon - mówiła starościna Mariola Fila.

Zaangażowanie w zbiory, a ponad wszystko strategicznych charakter wsi dla sprawnego funkcjonowania ośrodków miejskich podkreślił burmistrz Bogdan Kożuchowicz:
- Wasza roztropność i mądrość, szanowni rolnicy i gospodarze, pozwalają dziś święcić i cieszyć się z tych wspaniałych owoców waszego dobrego wysiłku. Jak co roku jest to moment, w którym dziękujemy Bogu i ludziom za zbiory, owoce, chleb powszedni, który dla naszego ludzkiego bytu jest najważniejszy. Od tego rozpoczynamy wszystkie inne działania - podsumował Burmistrz.

Po dziękczynnej Eucharystii i przemówieniach przyszedł czas na nieodłączną część rozrywkową. O dobre nastroje świętujących dbały zespoły Metamorfoza, Sekret i Feelings Station, a gwiazdą zabawy był znany z występów w telewizji - Norbi. Poza wrażeniami artystycznymi Święto Plonów nie mogło obejść się bez stanowiska ze smakołykami przygotowanymi przez gospodynie z Cierni.

Obszerna fotorelacja z imprezy na stronie: www.swiebodzice.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group