Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 740
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Rosną stawki za śmieci

Sobota, 30 grudnia 2023, 11:08
Aktualizacja: 12:09
Autor: red
Gmina Dobromierz: Rosną stawki za śmieci
Fot. UG Dobromierz
W związku z rozstrzygnięciem przetargu nieograniczonego, przeprowadzonego zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 z późn. zm.) na wykonanie usługi pn. ”Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Dobromierz w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.” informujemy, że stawki opłat za odpady komunalne od dnia 1 stycznia 2024 r. ulegną zmianie.

Zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi związana jest nie tylko ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, ale również z założeniami wynikającymi z przepisów o samofinansowaniu się systemu gospodarki odpadami komunalnymi, co oznacza, że koszty związane z funkcjonowaniem systemu w całości pokrywane są z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Nowa stawka opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, będzie wynosić:

35,00 zł od osoby, przy zamieszkiwaniu na danej nieruchomości do 4 osób,
29,00 zł za 5 i każdą kolejną osobę, przy zamieszkiwaniu na danej nieruchomości powyżej 4 osób.
Właściciele nieruchomości, w zabudowie jednorodzinnej, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunale w kompostowniku przydomowym, nadal mogą korzystać ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 2,00 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Zachęcamy więc do zakładania przydomowych kompostowników w celu zmniejszenia zarówno opłaty, jak i ogólnej ilości odpadów kierowanych na składowisko.

W sytuacji stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, opłata będzie naliczana z zastosowaniem stawki podwyższonej, tj. 70,00 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Zgodnie z treścią w/w ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy, otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w dotychczasowej deklaracji.

W związku ze zmianą stawki opłaty właściciele nieruchomości nie muszą składać nowych deklaracji.

Zwracamy również uwagę na konieczność bieżącej aktualizacji deklaracji w sytuacji zmiany ilości domowników, ponieważ w przypadku niezgodnego ze stanem faktycznym podania ilości osób rzeczywiście korzystających z systemu to wójt, w drodze decyzji określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Wykonawcą usługi pozostaje Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjne i Handlowe „COM-D” Sp. z o. o. w Jaworze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group