Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rosyjskie kino w pigułce

Czwartek, 17 marca 2011, 8:18
Aktualizacja: 16:06
Autor: GrA
Świdnica: Rosyjskie kino w pigułce
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Historia rosyjskiej kinematografii, najznakomitsi aktorzy, reżyserzy i producenci, a wreszcie filmy, które zapadają w pamięć. W świdnickiej bibliotece miejskiej rozpoczął się cykl spotkań z kinem rosyjskim.

- Nie jest tajemnicą, że kino narodziło się w kawiarni. Pierwsze pokazy filmowe odbywały się właśnie w kawiarenkach - mówiła w czwartkowy wieczór w świdnickiej bibliotece Natalia Nikolska, która poprowadzi świdnickie wieczory z kinem rosyjskim. To pierwsze spotkanie z nowego cyklu spotkań organizowanych przez miejską bibliotekę.

Filmowy pokaz poprzedził wykład na temat historii kina rosyjskiego. – Kino od początku pojmowane było w Rosji jako nowa sztuka, za pomocą której można poznawać świat, człowieka – tłumaczyła Natalia Nikolska. – Zawsze traktowana jako sztuka ambitna, ale też potrafiąca bawić.

Podczas pierwszego spotkania z kinem rosyjskim świdniczanie mieli okazję zobaczyć pierwszy trzyminutowy dokument rosyjski z 1898 roku, a także bliżej poznać sylwetkę genialnego aktora niemego kina Iwania Mozżuchinia, który zagrał tytułową rolę w filmie J. Protazanowa „Ojciec Sergiusz”. To właśnie ten film świdniczanie zobaczyli, jako pierwszy. – Film zaczął powstawać w 1917 roku, a ukazał się dopiero rok później – wyjaśniała Natalia Nikolska.

Kolejne spotkania z cyklu „Wieczory z kinem rosyjskim” zaplanowano na drugą połowę marca i kwiecień. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group