Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rozpoczęliśmy „PreTEXTY"

Poniedziałek, 11 lipca 2016, 14:23
Aktualizacja: 14:25
Autor: red
Świdnica: Rozpoczęliśmy „PreTEXTY"
Fot. użyczone
6 maja na Zamku Piastowskim w Jaworze pojawili się nie tylko fryzjerzy (czy Jaworzanie), w tłumie gości znalazł się przynajmniej jeden świdniczanin i to on wygrał pierwszą, rozpoczynającą odsłonę „the Battle of 7 Words”.

Imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że zestawy siedmiu słów, na podstawie których two-rzone były poetyckie kompozycje, dotyczyły Jawora - ciekawe czy, w ramach rewanżu, świdnicką odsłonę bitwy wygra mieszkaniec innego miasta? Będziecie mogli przekonać się sami podczas ostatniej bitwy tegorocznej edycji, 27 października.

Chociaż to Wrocław jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury i w ramach tego wydarzenia mo-żemy dotrzeć w tym roku aż do dziesięciu miast na całym Dolnym Śląsku, nasz związek z kulturą jest związkiem otwartym i nie podoba się nam wyraźna w ostatnich latach tendencja centralizacji życia kulturalnego. Nie chcemy, by miasta o większych możliwościach infrastrukturalnych i instytu-cjonalnych przejmowały niezwykle wartościowe i, co najważniejsze, lokalne projekty artystyczne. Mówimy stanowcze „nie” zachwianiu zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury - a trzy razy „tak” wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą oraz jej integracji z innymi działalnościami artystycznymi.

Dlatego, uzbrojeni po zęby w plastelinę i kartki papieru, trafiamy do naszych najmłodszych. Warsz-taty filmowo-literackie, prowadzone ze współpracą z fundacją Empiria Film, godne są wyrazów uznania. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych poprzez technikę animacji poklatkowej nie tylko zapoznają się ze współczesną poezją (m.in. wierszami Piotra Janickiego), ale także, co ważniejsze, uczą się jej interpretacji. Efekty ich pracy zobaczyć można na naszym fanpage’u. Zna-leźliśmy też wspólny język z najmłodszymi - za pomocą warsztatów z filozofii prowadzonych przez Kamilę Dolatę. Punkt wyjścia, wybrany koncept filozoficzny, efekt - nie do przewidzenia! Nic nie jest w stanie okiełznać dziecięcej wyobraźni, najlepszym dowodem są prace plastyczne będące owocem gorących dyskusji i wymiany idei pomiędzy dzieciakami. Wszystkie gorąco zapraszamy na kolejne spotkania z Kamilą, przejście tam i z powrotem po tęczy to dopiero początek niesamo-witej podróży gwarantowanej przez filozofię.

O dorosłych nie zapominamy. Na spotkaniach autorskich - do tej pory z m.in. Januszem Rudnickim i Dariuszem Foksem w Jaworze oraz Jakubem Żulczykiem w Legnicy i Nowej Rudzie - rozmawialiśmy o tym, kto odpowiada za śmierć czeskiego psa, czy można żyć w tym cholernym świecie, gdzie znaleźć najlepsze przeceny map i jak wygląda Wielkanoc z tygrysem. Co prawda nie przygrywało nam Radio Armageddon, ale nie zabrakło muzyki. Raz Dwa Trzy z okazji dwudziestopięciolecia zespołu zaśpiewało, że trudno nie wierzyć w nic i zapewniło, że te oczy nie mogą kłamać. Super Trio „Mocny Człowiek” pokazało moc, Babu Król zabrał na wycieczkę białą lokomotywą.

Przed wakacyjną przerwą odwiedziliśmy Jawor, Legnicę i Nową Rudę. Sezon zakończyliśmy pod-czas Slot Art Festival w Lubiążu. Już we wrześniu festiwalowa lokomotywa rusza dalej. Następna stacja - Festiwal Kultur w Wolimierzu, Jamolada w Kowarach i Świdnickie Cztery Żywioły Słowa. W naszym sonecie drogi po Dolnym Śląsku nie ma miejsca na konkurencję, wolimy wspierać naszą energią istniejące już wydarzenia kulturalne!

Strona Festiwalu: www.festiwalpreTEXTY.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group