Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 844
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Rozpoczęły się nasadzenia w świdnickim Parku Sikorskiego

Wtorek, 17 kwietnia 2018, 11:01
Autor: red
Świdnica: Rozpoczęły się nasadzenia w świdnickim Parku Sikorskiego
Fot. UM Świdnica
Zgodnie z zapowiedziami władz miasta, Park Sikorskiego to kolejny teren zielony, który poddany został rewitalizacji. Na obszarze ponad 8 hektarów rozpoczęły się właśnie prace związane z nasadzeniem roślinności. Pojawi się tam ponad 100 nowych drzew i prawie 5 tysięcy krzewów.

- Codziennie sadzonych jest od kilkunastu do kilkudziesięciu drzew. Rozpoczęto od sadzenia dębów, buków i lip. W parku pojawią także jesiony, kasztanowce i sosny. W ciągu roku sadzone będą także krzewy, m.in. róże, graby, bukszpany czy też cisy. Mam nadzieję, że zmodernizowany park i skwer przy ul. Wałowej będą miejscami wypoczynku i rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska

Uporządkowanie i pielęgnacja drzewostanu

Pierwsze prace rozpoczęły się już w lutym od uporządkowania i pielęgnacji drzewostanu oraz wycinki. Były to cięcia sanitarne, usunięte zostały drzewa chore i niebezpieczne, nie rokujące szans na przeżycie. Była to także wycinka kompozycyjna, która polegała na usunięciu samosiewów, zakłócających kompozycję parku, umożliwiających prawidłowy rozwój krzewów oraz roślinności niskiego piętra.

Nowa szata roślinna

Szatę roślinną Parku Sikorskiego stanowią przede wszystkim rośliny rodzime (przeważającym gatunkiem są lipy drobnolistne oraz dęby szypułkowe), występują pojedyncze nasadzenia gatunków obcych. Na terenie parku brakuje natomiast warstwy zieleni niskiej – utrwalonych w historycznych materiałach ikonograficznych żywopłotów grabowych, grup różaneczników czy też hortensji.
Projekt zakłada nasadzenie ponad 100 nowych drzew i prawie 5 tysięcy krzewów. Odnawianie zdegradowanej zieleni wysokiej będzie polegało na uzupełnieniu istniejących grup o rodzime gatunki, takie jak dąb szypułkowy czy buk pospolity, a także dodaniu pojedynczych nasadzeń drzew charakterystycznych dla historycznego założenia – tj. klonu pospolitego czy choiny kanadyjskiej. Uzupełniony zostanie także pas zieleni przyulicznej – dogęszczenie zgodne z przesłankami historycznymi wpłynie pozytywnie na mikroklimat i warunki akustyczne wewnątrz parku. Dosadzone drzewa przyczynią się do ograniczenia hałasu oraz poprawią jakość powietrza.

Uzupełniona, a właściwie całkowicie odnowiona zostanie warstwa zieleni niskiej, w efekcie czego powstanie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni, tworzące dogodne warunki dla rodzimych ptaków, owadów i drobnych ssaków. Wprowadzone zostaną gatunki rodzime takie jak berberys pospolity, dereń świdwa czy kalina koralowa. Dodatkowo, dereń świdwa związany jest etymologicznie z nazwą miasta Świdnica, co zostanie podkreślone w ramach ścieżki edukacyjnej.

Nasadzenie krzewów jest także istotne ze względu na ukształtowanie terenu – znaczne spadki terenu sprawiają, że u podnóży skarp tworzą się zastoiska wody i grzęzawiska. Roślinność piętra niskiego przyczyni się do zmniejszenia spływu powierzchniowego wody, a tym samym poprawi stateczność zboczy i skarp.

Rośliny będą wpisywać się harmonijnie w krajobraz, dostarczając pożywienia i schronienia zwierzętom, zaś realizacja nowych nasadzeń przyczyni się do znacznego podniesienia różnorodności biologicznej.

Koncepcja projektowa parku

Teren zyska kilka ciekawych atrakcji. To między innymi psi park - miejsce do zabaw z psami, z urządzeniami zabawowymi typu wyniesienia, wały ziemne, tunele, przeszkody. Całość zostanie wygrodzona i osłonięta nasadzeniami krzewów. Na relikcie Fleszy Jawornickiej zlokalizowana zostanie górka saneczkowa, która będzie odpowiednio zabezpieczona barierkami. Pojawi się tam również nowoczesne oświetlenie. Teren dawnego amfiteatru zostanie uporządkowany. Zlikwidowane zostaną betonowe elementy, a w ich miejsce pojawi się trawnik. Dawny układ ścieżek zostanie uporządkowany i wzbogacony o nowe łączniki. Całość parku uzyska nowe oświetlenie, jak również zostanie zabezpieczona kamerami przemysłowymi, co pozytywnie wpłynie na obraz tego miejsca wśród mieszkańców i ograniczy występowanie zjawisk niepożądanych społecznie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group