Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 974
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ruszyła rejestracja na darmowe badania nerek NEFROTEST Świdnica 2013

Wtorek, 4 czerwca 2013, 10:04
Aktualizacja: 10:08
Autor: red.
Świdnica: Ruszyła rejestracja na darmowe badania nerek NEFROTEST Świdnica 2013
Fot. archiwum
Mieszkańcy powiatu świdnickiego, którzy ukończyli 60. rok życia, mogą skorzystać za darmo i bez skierowania z badań profilaktycznych nerek. Na badania krwi wykrywające problemy nefrologiczne zaprasza Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy.

Rejestrować można się dziś (4 czerwca ) i jutro (5 czerwca), w godz. 10.00-15.00 pod nr tel. 515 656 848 i 515 656 858. Przy rejestracji konieczne jest podanie nr PESEL. Organizatorzy zamierzają przebadać 400 osób.

Choroby nerek dotykają co najmniej 4 miliony Polaków. Ponieważ początkowo najczęściej nie dają wyraźnych objawów – większość osób nawet nie wie, że choruje. Nieleczone schorzenia nefrologiczne mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek – a ta nawet do śmierci. Wykryte na wczesnym etapie często można wyleczyć albo powstrzymać ich rozwój na wiele lat. Badania są częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Nefrotest”, której organizatorem jest Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, zrzeszająca większość polskich stacji dializ.

- Zapisujemy pacjentów na konkretną godzinę aby uniknąć kolejek i tłoku, a także niepotrzebnego stresu podczas oczekiwania. Testu nie trzeba wykonywać na czczo, a więc można przyjść o dowolnej porze - przypomina Henryk Fenik, pielęgniarz oddziałowy z Centrum Dializ Fresenius (Świdnica, ul. Leśna 27-29, przy Szpitalu Latawiec). Przy rejestracji, oprócz imienia i nazwiska, należy podać nr PESEL. Na badanie, które polega na pobraniu próbki krwi, mogą zgłosić się, wyłącznie po wcześniejszej rejestracji, osoby po 60. roku życia. W celu weryfikacji, należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Testy krwi, w ramach świdnickiego NEFROTESTU zostaną wykonane 400 wcześniej zarejestrowanym osobom. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są: cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz osoby mające w rodzinie chorych na nerki.

Darmowe badania to punkt kulminacyjny kampanii, która ma zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Osoby, którym nie uda się zarejestrować na niedzielne badania, wciąż mają możliwość by taki test wykonać. Po pierwsze, lekarze rodzinni, parafie, apteki oraz media patronackie otrzymali pule bezpłatnych skierowań na badania, przeznaczone dla mieszkańców powiatu świdnickiego, którzy ukończyli 60 lat. Będą to nawet szersze, niż niedzielne, badania, bo wzbogacone o badanie ogólne moczu. Skierowania te pacjenci będą mogli wykorzystać do końca lipca br. - Dzięki tym dodatkowym skierowaniom chcemy objąć akcją jeszcze więcej osób. Niestety 9 czerwca, ze względów organizacyjnych, uda nam się przebadać tylko 400 wcześniej zarejestrowanych pacjentów - mówi dr n. med. Ewa Trafidło, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Po drugie – można poprosić o skierowanie na takie badania swojego lekarza rodzinnego. Jeśli coś go zaniepokoi w wywiadzie z pacjentem na pewno skieruje na diagnostykę. Po trzecie - warto wiedzieć, że to tanie badanie - nawet wykonane na własny koszt nie będzie kosztować więcej niż 10 - 12 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group